HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye sağlık bakanı, Ürdün tabipler sendikası üyeleriyle biraraya geldi

Suriye Sağlık Bakanı Saad el Nayif Ürdün Tabipler Sendikasından Suriye’ye Tıbbi Destek Komitesi üyeleriyle bir araya gelerek; Suriye’ye uygulanan yaptırımlar ve terör gruplarının sağlık sektörüne saldırıları gölgesinde tıbbi gereksinim ve ilaç ihtiyacının karşılanması olanaklarını masaya yatırdı.

Bakan Nayif; sağlık sektörünün uğradığı terör saldırıları ve Suriye’ye uygulanan yaptırımlardan aldığı pay neticesinde bir dizi nitelikli ilaçlara ilaveten diyaliz ve ambulans araçları gibi bir dizi ihtiyaçlara gereksinim duyduğunu ifade etti.

Süregelen baskılar, meydan okumaları ve terör saldırılarına rağmen Bakanlığın istisnasız tüm vatandaşlara sağlık hizmetlerini sürdürmeye özen gösterdiğini belirten Bakan Nayif; terör saldırıları neticesinde sağlık sektöründe görev yapan 85 memurun şehit olduğunu, 111 memurun yaralandığını ve bir çok sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

Nayif Suriye’nin krizden önce ilaç ihtiyacının %93’ünü yerel üretimle karşıladığına işaret ederken, terör saldırıları neticesinde 72 ilaç fabrikasından 25’inin hizmet dışı kalmasıyla piyasada 60 sınıf ilacın yok olduğunu söyledi.
Görüşmede Ürdünlü heyet üyesi Dr İmad Hutba; komitenin tüzel bir kişiliğe sahip olup Suriye’nin asırlar boyunca Ürdün halkına destek ve yardımlarına karşılık olarak Ürdünlü tabipler tarafından ‘iyiliğe iyilikle karşılık verme’ amacıyla teşkil edildiğini belirtti.

Hutba komitenin Suriye ve halkına elinden gelen her konuda yardım ve destekte bulunma azminde olduğunu ifade etti.
Komite girişiminin Ürdün halkı ve doktorları çevresinde büyük bir ilgi ve destekle karşılandığını söyleyen Hutba; dolayısıyla çalışmalarını etkinleştirmede büyük bir teşviye sahip olduğunu ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.