HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye siyasi reformları uygulama çalışmalarını yürütüyor

Ünlü Rus Uzman Alexander Brochanov, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın, vaat ettiği gibi, yeni bir anayasaya, basın özgürlüğüne dayalı ve demokrasi ile çoğulculuğu temel alan siyasi reformları tatbik etmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.

Rusya Today kanalına yaptığı açıklamada Suriye’nin şu anda bir medya savaşıyla karşı karşıya olduğuna işaret eden Brochanov, Rusya’nın, uluslar arası meşruiyete aykırı olarak Libya topraklarının bazı ülkeler tarafından bombardımana maruz bırakılmasının önünü açmak gibi benzer bir hataya düşmemesini temenni ettiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’ye ziyarette bulunan Rus heyetinde yer alan Brochanov, çevre ülkelerden Suriye topraklarına giren savaşçıları kapsayan silahlı grupların sözde aşırıcı İslami ideolojilere sahip olduklarını ve genelde binaların çatılarında mevzilenerek göstericilere ve güvenlik güçlerine ateş açtığına işaret etti.

Göstericilere karşı kullanılan silah ve mühimmatın Suriye ordusunun sahip olduklarından farklı olduğuna dikkat çekerek, askeri uzmanların buldukları şarapnel parçaları ve patlayıcıların Suriye ordusuna ait olmadığını ve dışarıdan getirilmiş yabancı silahlardan meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (61) içerik yüklenmiştir.