HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye, siyonist rejim’i BM’ye şikayet etti

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ve çeşitli kurumlarına gönderdiği mektuplarda, “İsrail’in kendini uluslararası yasaların üstünde görmeye devam etmesi halinde, Orta Doğu’daki durumun daha da kötüleşeceğini” belirtti.

Muallim, BM Genel Sekreterliği, BM Güvenlik Konseyi, BM İnsan Hakları Konseyi, Uluslararası Kızılhaç Komisyonu ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine birer mektup gönderdi.

Mektuplarında İsrail’in işgali altındaki Golan Tepeleri’ne geniş yer ayıran Muallim, “Golan Tepeleri’nde İsrail askerleri tarafından ihlaller yapıldığını ve çeşitli gerekçelerle bölgede yaşayan bazı kişilerin tutuklandığını” kaydetti.

BM’ye “sorumluluk üstlenme” çağrısı yapan Muallim, İsrail’e “BM kararları, uluslararası yasalar ve insan haklarına karşı ihlallerine sınır koyulması için baskı uygulanmasını” istedi.

Muallim, mektubunda, uluslararası haklar çerçevesinde İsrail’in Golan Tepeleri’nden çekilmesi, İsrail cezaevlerinde bulunan Suriyeli tutukluların serbest bırakılması gerektiğini savundu.

“İsrail’in kendini uluslararası yasaların üstünde görmeye devam etmesi halinde Orta Doğu’daki durumun daha da kötüleşeceğine” dikkati çeken Muallim, bu durumun bölge barışı kadar dünya barış ve güvenliğini de olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.