HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye sorunun siyasi görüşmeler yoluyla halledilmesine olumlu bakıyor

Suriye Milli Koordine Komite başkanı Hasan Abdulazim, Suriye konusunda Cenevre’de yapılması planlanan ikinci oturuma Suriye’nin, sorunun siyasi görüşmeler yoluyla halledilmesi açısından olumlu baktığını söyledi.

Fars haber ajansına demeç veren Abdulazim, siyasi yolları sorunun giderilmesi açısından en iyi yöntem olarak gördüklerini belirterek; Suriye’nin, Amerika ve Rusya arasında Suriye sorununun çözümü konusunda Cenevre’de uluslar arası bir oturum düzenlenmesine olumlu baktığını bildirdi.

Suriye Milli Koordine Komite başkanı Hasan Abdulazim, halkın taleplerine cevap vermek ve halkın oyuyla işbaşı yapan demokrasi temeli olan bir hükümetin oluşturulmasına Suriye’nin öncelik verdiğini belirterek, anayasa çerçevesinde geçici bir hükümetin kurulması, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması için milli uzlaşı çerçevesinde oturumun zaruri olduğunu kaydetti.

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, ABD’li meslektaşı Kerry ile görüşmesinde, Suriye sorununun siyasi yolla çözümü konusunda Mayıs ayının sonlarında Cenevre’de uluslar arası bir oturum düzenlenmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti.

Lavrov, ayrıca açıklamasında İran ve Arabistan gibi bölgenin önemli oyuncuları ve Suriye komşularının da sözkonusu oturuma katılmaları gereğine vurgu yapmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (19) içerik yüklenmiştir.