HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye sorunun siyasi yolla halledilmesine vurgu yapıldı

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zuabi, Suriye’deki siyasi yönetimin halen krizin ilk saatlerinden başlayarak çağrısını yaptığı siyasi çözüme bağlı olduğunu belirterek, ulusal diyalogun siyasi çözümün cevherini oluşturduğunu söyledi.

El-Sevre Gazetesinin 50. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende yaptığı konuşan Zuabi, farklılaşma, yapısal bağımsızlık veya kültürünü yayma kastıyla herhangi bir zamanda taifecilik veya etnik diliyle konuşan her kimsenin, vatanına ihanet ettiğini ve bunun büyük ihanet sayılacağını belirterek, Suriye’nin haddi zatında özellikleri ve verileri olan ulusal kimlik olduğunu vurguladı.

Zuabi, siyasi örgüt olarak “Müslüman Kardeşler”in yönetim ve devleti idare etme örneği sunma gücünün dönüşü olmayan bir şekilde düştüğünün açık ve net olduğunu söyledi.

Suriyeli bakan Suriye buhranının bu ülkenin bir iç meselesi olduğunu belirterek ”Suudi Arabistan gibi Fars Körfezi Ülkeleri Türkiye, Lübnan, Ürdün veya Suriyeli olmayanların Suriyeliler arasında dönen milli diyalog da yeri yoktur” dedi.

Türkiye konusunda ise Enformasyon Bakanı, “Adalet ve Kalkınma Partisi modelinin, bu kadar çeşitlilik, siyasi, sosyal ve kültür hayatıyla dolu olan bir tarihin bulunduğu devlette yönetim için geçerliliği olmayan bir form olduğu ilk sınavda görünmüştür” dedi.

Suriyeli bakan sorunun tek çıkış yolunun siyasi görüşmeler olduğunu tekrarladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.