HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye teröristlere silah gönderilmesi kararını eleştirdi

Suriye başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı Velid el’Muallim, Suriye yönetiminin Cenevre-2 Konferansı’na katılacağını belirtti.

Ülkesinde yaşanan savaşla ilgili son gelişmeleri değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen Muallim, “Suriye ordusunun teröre karşı savaşarak Ürdün, Lübnan ve tüm komşu ülkeleri savunduğunu” dile getirdi.

Suriye yönetiminin Lübnanlı yetkililere birçok defa Lübnan-Suriye sınırını kontrolü konusunda uyarılarda bulunduklarını ifade eden Muallim, Suriye ordusunun Kusayr bölgesinde sağladığı başarıdan sonra Fransa’nın silahlı muhalif grupları desteklediğine dikkat çekti.

Muallim, Katar’ın Doha kentinde sözde Suriye Dostları ülkelerinin, Suriye’de teröristlere silah gönderilmesini de sert dille eleştirerek, aslında bu girişimin Cenevre-2 oturumunun önlenmesine dair bir çaba olduğunu söyledi.

Velid el’Muallim, Suriye’de teröristlere silah gönderilmesi kararını, Suriye ve bölge düşmanlarının, Suriye’deki buhranın daha da uzamasını, şiddetin artması ve bölgeye yayılması hedefiyle böyle bir karar aldıklarını hatırlattı.

Bilindiği gibi Cumartesi günü 11 ülkenin katıldığı Doha Oturumu’nda Suriyeli teröristlere, Suriye’de Beşar Esad yönetiminin devrilmesi amacıyla silah yardımı yapılması kararı çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.