HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: Terörü destekleyenlerin aynı teröre karşı savaşması mümkün değildir

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el Mikdat, teröre karşı yürütülecek her savaşta taraf olan devletlerle işbirliği yapılması gerektiğini ifade ederek Suriye ve Irak’ta teröre karşı mücadelede Suriye ve Irak devletleri ile işbirliği yapılmadan başarıya ulaşamayacağının altını çizdi.

Dün BBC Televizyonunda bir programa katılan Mikdat, Suriye’de, hükümet ile herhangi bir koordinasyon yapılmadan teröre karşı yürütülen savaşın bir evham ve başarısızlığın örtbas edilmesinden ibaret olduğuna işaret ederek teröre karşı verildiği iddia edilen bu savaşın kamuoyunu aldatmaktan ve yanıltmaktan başka bir amacı olmadığının altını çizdi.

Devletlerin ulusal bağımsızlık ve egemenliklerine saygı gösterilmesinin önemine dikkat çeken Mikdat, İngiltere ve Fransa’nın Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri olduğunu ve BM misakına saygı göstermesi gereken ilk ülkelerin Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri olduğunu beyan etti.

Terörü destekleyen ve koruyan tarafların aynı terörle mücadele etmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Mikdat, Fransa, ABD ve İngiltere’nin, her zaman Suriye’de teröristleri desteklediğini ilan eden Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle birlikte Suriye’de teröre karşı mücadele etmesinin bir gerçekliği olamayacağının altını çizdi.
Fransa ve İngiltere’nin Suriye ve diğer ülkelerin içişlerine müdahalesinin eski sömürge dönemlerine duydukları özlemin bir yansıması olduğuna işaret eden Mikdat, Fransa ve İngiltere’nin kendilerini dünyada eski sömürgelerinde hala nüfuz sahibiymiş gibi hissettiklerini belirtti.

Suriye’de yaşanan olayların başladığı günden bu yana İngiltere Hükümetinin hiçbir şekilte bu olayları nesnel bir şekilde değerlendirmediğine dikkat çeken Mikdat, 2011 yılından bu yana hala aynı söylem ve açıklamaları tekrar etmesinin İngiltere hükümetinin Suriye’de terörü desteklediği ve teşvik ettiği anlamına geldiğini ibraz etti.
Suriye ile uzun süre önce imzalanmış anlaşmaları kapsamında silahlandırma alanında desteğini sürdüreceğini ilan eden Rusya ile ilgili olarak sorulan bir soruya cevaben, Rusya’nın Suriye’de terörle mücadele adımlarını desteklediğini dile getiren Mikdat; Rusya’nın ayrıca siyasi çözüm sürecini teşvik ettiğini ve ilgili bütün tarafları bu sürece katılmasını desteklediğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.