HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: Türkiye’de dün meydana gelenlerin sorumlusu Türkiye hükümetidir

Suriye hükümeti Reyhanlı’da dün düzenlenen ve 46 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılarla ilgili sorumluluğu reddetti, “Recep Tayyip Erdoğan’a düşen görev istifa etmektir, geleceğini Türk ve Suriyelilerin kanları üzerine kuramaz” dedi.

Türkiye Hükümeti, Reyhanlı’daki kanlı saldırısıyla ilgili suçladığı Suriye’den ilk açıklama geldi. Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi açıklamasına “Türkiye’de dün meydana gelenlerin sorumlusu da Türkiye hükümetidir” dedi.

Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi, Türk hükümeti sınır bölgelerini terör merkezlerine çevirerek, Suriye’ye silah, patlayıcı, bomba düzenekleri, araçlar, para ve teröristlerin girişini kolaylatıştırdı. Bu yüzden Türk hükümeti ve bakanı siyasi ve ahlaki olarak Türkiye, Suriye ve bölge halklarına yönelik direkt bir sorumluluk üstlenmektedir” dedi.

Enformasyon Bakanı el-Zoubi Şam’daki Ulusal Esad Kütüphanesinde siyasi ideoloji seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de hiç kimsenin Suriye hakkında dün Türkiye’de meydana gelen patlamalarla ilgili gelişigüzel ithamlarda bulunmasının hakkı olmadığını, Suriye’nin bu gibi tasarruflarda bulunamadığını ve bulunmayacağını çünkü ilkelerimizin buna izin vermeyeceğini vurguladı.

Bakan Zoub, “Suriye’de meydana gelen bütün olayların sorumlusu Türk hükümetidir, Türkiye’de dün meydana gelenlerin sorumlusu da Türkiye hükümetidir, bu yüzden Recep Tayyib Erdoğan’a düşen görev istifa etmektir geleceğini Türk ve Suriyelilerin kanları üzerine kuramaz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.