HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye uçuşa yasak bölgeye karşı olduğunu tekrar açıkladı

Suriye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, bu ülkede uçuşa yasak bölge oluşturulmasına kesinlikle karşı olduğunu açıkladı.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi silahlı ve terörist gruplara siyasi, askeri ve lojistik destek vermekle suçladı, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasını istemesinin Ankara’nın bu ülkenin işlerine karıştığı ve egemenlik hakkını çiğnediğini gösteren bir durum olduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında, Türkiye’nin Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma çabalarının, BM Şartnamesi ve uluslar arası kuralların açık ihlali olduğu kaydedildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye üzerinden dünyanın dört biryanında gelen teröristlerin Suriye’ye geçtiğine dikkat çekilerek, Türkiye’nin teröristlerin bu ülkeye geçişini kolaylaştırdığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyinde yere alan ve Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kobani’ye yönelik tutumuna de değinilerek, bu yaklaşımın Ankara ile IŞİD arasında sağlam ve yakın ilişkiler olduğunu gösterdiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.