HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, Rusya’nın Soçi kentinde bugün başlıyor

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi bugün Rusya’nın Soçi kentinde farklı Suriyeli gruplar ve heyetlerin katılımıyla çalışmalarına başlıyor. Kongre yarın da devam edecek.

Rusya’nın Soçi kentinde yarın başlayacak olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin ilk katılımcılarını taşıyan Şam uçağı Soçi’ye ulaştı.
Sputnik’in haberine göre, ilk uçakla ağırlıklı olarak Baas Partisi’nin ve Ulusal İlerici Cephe partisinin temsilcileri olmak üzere toplam 175 kişi Soçi’ye geldi.

Rusya’ya gelen ilk katılımcılar Rus geleneklerine uygun olarak ekmek, tuz ve balalayka eşliğinde söylenen şarkılarla karşılandı.

Bu gece Şam’dan kalkacak ikinci bir uçakla 169 kişinin daha Soçi’ye gelmesi bekleniyor.

İlk uçakla gelenlerin arasında bazı iç muhalefet temsilcilerinin de bulunduğu, fakat muhaliflerin büyük bir kısmının, ayrıca BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın başkanlığındaki Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin yarın Soçi’ye gelmesi bekleniyor.

Rusya, 1600 kişinin katılacağı kongreye BM’yi gözlemci olarak davet etmişti.

Ateşkes garantörleri olarak İran, Rusya ve Türkiye temsilcileri de Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Kürtler, Suriye nüfusundaki oranlarına uygun olarak temsil edilecek. Katılacaklar” derken, Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Favza Yusuf, “Afrin’de bir değişiklik olmaması durumunda Soçi kongresine katılmayacağımızı söylemiştik” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin sert muhalefeti nedeniyle Moskova PYD’yi zirveye davet etmedi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi, Soçi’deki zirveye katılmayacağını açıkladı. ABD, İngiltere, Fransa, Ürdün, Suudi Arabistan’ın dün muhaliflere ilettiği belgede “bölgesel hükümetlere” yetkiler verilmesi ve cumhurbaşkanının yetkilerinin alınması gibi önerilerde bulunmuştur.

ABD ve Suudi Arabistan’ın Soçi Kongresi’ne baltalamaya çalıştığı bildiriliyor.

Bu bağlamda, Arap dünyanın ünlü yazarlardan Abdul-Bari Atvan, Ray el-Yevm gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Suçi’de düzenlenecek Suriye Kongresi ve ABD’nin bu süreci baltalama girişimlerine işaretle şöyle yazdı: Suudi destekli Müzakere Yüksek Komitesi’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresini boykot etmesi ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler’in Türkiye’nin Afrin operasyonu nedeniyle benzer bir tavır takınmasının sadece bir yorumu var ve o da şudur ki, ABD yönetimi bu toplantıyı baltalamaya, yenilgiye uğratmaya ve Demokratik Suriye Güçleri ve bazı Arap “Uyanış” grupları üzerinden Suriye’de savaş fitilini yeniden yakma kararı almıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.