EkonomiHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye-Umman bakanlar komitesi çalışmalarına başladı

Suriye-Umman Ticari, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Bakanlar Komitesi 5. Dönem Toplantıları bugün Şam’da başladı.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amir Hüsnü Lütfü, bu toplantıların iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinde büyük bir rol oynayacağını söyleyerek sunulan imkanlara, ekonomik ve ticari ilişkileri düzenleyen kanunlara rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin hala istenilen düzeyde olmadığına ve 2008 yılında 50 milyon doları aşamadığına dikkat çekti.

Ekonomi Bakanı, iki ülke arasında yüksek öğrenim, kültür, eğitim, sanayi, çevre, toplum, turizm ve maden kaynakları gibi pek çok alanda geniş işbirliği ufuklarının bulunduğunu belirterek toplantıların bu sektörlerin ortak aktivitesinin arttırılmasına katkıda bulunacağına vurgu yaptı.

Lütfü, Bakanlar Komitesinin Suriye ve Umman arasında ekonomik bütünlüğü sağlayacak karar ve tavsiyeler alması yönünde umutlarını dile getirdi.

Öte yandan Umman Milli Ekonomi Bakanı Ahmet Bin Abdülnebi Mekki, ülkesinin Suriye ve Umman arasında ikili işbirliğini her alanda geliştirme arzusunu belirterek ticaret hacmini arttırmak için geniş imkan ve büyük fırsatların bulunduğunu söyledi.

Mekki, iki ülkenin 2005 yılında yatırımı teşvik ve himaye anlaşması imzalamasının ardından ülkesinin milli gelire katkıda bulunması ve iş fırsatları yaratması nedeniyle daha fazla karşılıklı yatırım yapılması beklentisinde olduğunu ifade etti.

Umman Milli Ekonomi Bakanı, komite toplantılarının istenen hedefleri gerçekleştirebilecek ve Suriye-Umman ilişkilerini daha iyi düzeylere getirecek sonuçlarla çıkması yönünde umutlarını dile getirdi.

Suriye-Umman Bakanlar Komitesi Toplantılarına Hazırlık Komitesi iki gün boyunca bugün incelenecek olan bir dizi proje, anlaşma ve anlaşma metnini tartıştı. Söz konusu anlaşma ve projeler incelenmesi ardından, yarın sona erecek olan komite toplantılarında imzalanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (54) içerik yüklenmiştir.