HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye-Ürdün sınır kapısının açılması sevindirdi

Amman ticaret odası başkanı, Suriye-Ürdün sınırındaki Nasib sınır geçidinin açılmasının, iki ülke ve tüm bölge ekonomisinin yararına olduğunu bildirdi.

Amman ticaret odası başkanı İsa Murat dün akşam yaptığı açıklamada, Salib sınır kapısının iki ülke ekonomik ilişkilerinde önemli bir yerinin bulunduğunu, bu sınır kapısının yeniden açılması ve bölge güvenliğinin sağlanmasıyla Ürdün mallarının Irak, Lübnan ve Avrupa ülkelerine gönderilebileceğini bildirdi.

Suriye ordu birlikleri dün Dera kırsalında Ürdün’e açılan Nasib Sınır Kapısını kiralık ve radikal teröristlerden kurtarıp kontrollerine almaları ardından bölgeyi bomba düzenekleri ve mayınlardan temizleyip sınır kapısında konuşlandı.

Dera’da SANA muhabiri dış güçlerin talimat ve desteği ile faaliyet gösteren kiralık teröristlerin sınır kapısı bina ve kurumlarını yağmalayıp içinde bulunan her şeyi çalmaları ardından ciddi anlamda yıkım ve tahribe yol açtıklarını belirtti.

Askeri bir kaynak Dera’da kiralık teröristlere karşı operasyonlarında ordu birliklerimizin Ürdün sınırları boyunca Nasib Sınır kapısına dek tüm sınır kontrol noktalarını kurtarıp kontrollerine geçirdiklerini aktardı.

Kaynak teröristlerin yaklaşık 3 yıl önce ele geçirdikleri Nasib Sınır Kapısı dahil kurtarılan bölgelerin arama tarama operasyonlarından geçirilerek ordu birliklerinin bu bölgelerde konuşlandıklarını ifade etti.

Arama tarama operasyonları sırasında ordu birliklerinin teröristlerden kalma büyük miktarda ve farklı tür araç, silah, mühimmat ve dokümanlar ele geçirdiklerine dikkat çeken kaynak; ele geçirilen askeri araçlar arasında BMB, BRDM ve tankların yanı sıra top ve daha başka ağır silahlar bulunduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.