HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye Vakıflar Bakanı: Karanlık fikirlere karşı din adamları ve gençler bir araya gelmelidir

Suriye Vakıflar Bakanı Muhammed Abdulsettar el-Seyyid, İslam dinini öldürme, yıkım, kin, nefret ve fitne sloganlarına çeviren ve düzgün bir portre vermemeye çalışan dezenformasyon,tekfiri ve karanlık fetvalarla mücadele hedefiyle din adamlarıyla gençler arasında görüşmelerin yoğunlaştırılmasına çağrı yaptı.

Şam Valiliğinin “Toplumlarda tekfir ve İslam’ın radikalizme bakış açısı” başlığı altında dün gençlerle düzenlediği görüşme sırasında konuşma yapan el-Seyyid, gelişigüzel çıkarılan fetvaların ülkemizi yıkmak, çocuklarımızı öldürmek, kadınlarımıza tecavüz etmek ve uygarlığımızı tahrip etmeyi amaçladığını belirterek bu fetvaların başkalarını tekfir etmesi, gençleri silah taşımaya çağırması, alt yapı ve insan, uygarlık ve İslam’ı yıkmaya çağırmasından dolayı İslam’a aykırı olduğunu açıkladı.

El-Seyyid, Suriye’ye karşı bir ajandanın bulunduğuna dikkat çekerek en sonuncusunun, Beyaz Saray’ın terör, radikalcilik ve Kaideyi silahlandırma azmini ilan etmesinden bir gün sonra Muhammed Mursi’nin yaptıklarına işaret etti.

Siyasi İslam’ın olmadığına, İslami sıfat taşıyan herhangi bir partinin diğer partilerdeki İslam sıfatını düşürdüğünü çünkü, İslam’ın herkese açık olduğunu ve İslam adına kimsenin konuşamayacağını belirten el-Seyyid, Suriye gibi dini aktiviteleri yerine getirmede özgürlüğe sahip ne bir Arap nede İslam devletinin bulunduğuna dikkat çekti.

El-Seyyid, fetva sahiplerini Suriyelileri tekfir etmekten alıkoyulmalarına çağırarak, Suriyeli alimlerin ve şeyhlerin iyi niyet diplomasını başkalarının değil kendilerinin verdiklerini vurguladı.

El-Seyyid, din adamlarıyla gençlerin görüşmelerinin Suriye’de aydın İslam ideolojisinin ve gerçeklerin açığa çıkarılması için bu gibi görüşmelerin devam edeceğini ifade etti.

İslam alimleri rabıtası, Suudili üst düzey alimler kurulu, Suudi müftüsü ve başta ABD ve İsrail olmak üzere Selef-i Salihle hiç bir ilgileri bulunmayan Selefi güçlerinden askerileştirdikleri Vahhabi müftüsü Yusuf Karadavi gibilerinden çıkan fetvaların tehlikeleriyle ilgili gençleri aydınlatma ve iletişimi sürdürmenin önemine dikkat çeken El-Seyyid, din bayrağı altında ümmeti vurma yoluyla Arap bölgesinde Siyonizmin ajandasını uygulamaya ve taifeler arasında fitne yaymaya çalıştıklarını ifade etti.

Kriz süresince Suriye’deki dini kurumların öncü rolünün önemine dikkat çeken Vakıflar Bakanı El-Seyyid, Şam Diyarları alimlerinin Kahire fetvalarına verdikleri cevapta vesayeti kabul etmeyeceklerini belirttiklerini, çünkü uygarlık, fikir ve İslam kültürünün İslam’a davetin başlangıcından beri Şamdan çıktığına vurgu yaptı.

El-Seyyid, acaba Karadavi veya başkaları fetvalarından herhangi bir fetvasını çıkarmadan önce Şehit büyük Allame Dr Muhammed Said Ramadan el-Buti’ye Suriye’de cereyan edenlerle ilgili bir şey sordular mı? Sorusunu dile getirerek, bu konuda genel bir hükme dayanarak gerçekleri bilmeden şeriat hükmü çıkaramayacağını ifade etti. Ve İslam dininin İslam tarihi boyunca öldürme, kesme, yıkım ve harap ile ilgili bir tek fetva dahi çıkarmadığını çünkü dinin hiç kimseyi tekfir etmediğini vurguladı.

Suriye’nin şikayet ettiği radikalciliğin dini örtüsü altında siyasi olduğuna işaret eden El-Seyyid, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve başta ABD ve İsrail yanı sıra İhavncılar, Kaide ve Vahhabiliğin Suriye’yi yıkmak için bir olduklarına dikkat çekti.

Vakıflar Bakanı El-Seyyid, dini müessesenin ayakta kaldığını ve daha önce de olduğu gibi dün de vatan’ın yanında durduğunu belirterek, fitne planlarının arkasında yürümeyi reddettiğini, din adamlarının beyan, fetva ve görüşmeleri yoluyla portreyi ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.