HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye: Vali ataması, Türkiye’nin Suriye üzerindeki şom emellerini gösteriyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Muallim, ulusal görüşmelerden sonra şuanda görevini sürdüren hükümetin misyonunu tamamlayacağını ve sonrasında içinde muhalefetin de yer aldığı geniş kapsamlı bir hükümetin kurulacağını açıkladı. İran’dan yapılan açıklamada ise, “Esad’ın yönetimde kalması kırmızı çizgimiz” denildi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid El Muallim Suriye Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada, Şam Hükümetinin ulusal görüşmelerin yapılması ve geniş yetkilere sahip bir hükümetin kurulmasının ardından istifa edeceğini söyledi.

Suriye’de krizin özümü için katılımcı bir anlayışla hareket edileceğini belirten Muallim, halihazırdaki hükümetin sorumluluğunun hazırlık aşamasını uygulamak olduğunu, ulusal birlik hükümetinin ise ulusal diyalogun ürünü olması gerektiğini vurguladı.

Beşar Esad Ocak ayı başında halkın karşısında çıkarak yaptığı açıklamada, Suriye’de krizin çözümü için ulusal diyalog konferansının kurulması, yeni geniş katılımlı bir hükümetin oluşturulması ve genel affın ilan edilmesi gibi başlıklar içeren bir yol haritası sunmuş ancak bu öneri muhalifler ve Batılı güçler tarafından reddedilmişti.

Açıklamasında ABD öncülüğünde Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Suriye’deki teröristleri finanse ettiğini ve silahlandırdığını dikkat çeken Muallim, bu ülkelerin Suriye’ye karşı siyasi, ekonomik ve askeri boyutları olan uluslararası bir plan çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti.

Bakan Muallim, ABD’nin Nusra Cephesini terör örgütleri listesine almasının ise “gülünç” olduğunu ve yeterli olmadığını ifade etti.

Öte yandan, bu ülkelerin Suriye’de terörü desteklemeyi durduracaklarını da düşünmediklerini ifade eden Muallim, ülkede şiddetin son bulmaması durumunda da ulsal diyalog sürecinin sürdürüleceğini kaydetti.

Ulusal görüşmelerin başarılı bir şekilde yapılması ve geniş uygulama yetkilerine sahip bir hükümetin kurulmasının ardından bugünkü hükümetin rolünün sona ereceğini ve istifa edeceğini belirten Muallim, sonrasında ise muhalefetin de içinde bulunduğu genişletilmiş hükümetin kurulacağını ve geniş yürütme yetkilerine sahip olacağını açıkladı.

Öte yandan, Suriye’de Esad’sız bir geçiş dönemi isteyen muhalifere de cevap veren Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı, Cumhurbaşkanlığı makamına kimsenin dil uzatmasına izin vermeyeceklerini belirtirken, “meşruiyet” kararının sadece Suriye halkının elinde olduğuna dikkat çekti.

Muallim, Türkiye’nin Suriye içişlerine vali ataması meselesini de değerlendirirken, girişimin Türkiye’nin Suriye üzerindeki şom emellerini ve terörü destekleme konusundaki tavrını gözler önüne serdiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, AKP hükümetinin Türkiye’de ve Suriye’de yönetimin kontrolünde olmayan bölgelerdeki Suriyelilerin durumunu takip etmek için vali atadığı ortaya çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.