AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye ve Belarus arasındaki ticari ilişkileri pekiştirme ve geliştirme yolları görüşüldü

Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Zafer Kuhbik Belarus Cumhuriyetinin Şam Büyükelçisi Oleg Yermalovich ile Suriye ve Belarus arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri pekiştirme ve geliştirme yollarını görüştü.

Her iki taraf imzalanan anlaşmaları aktifleştirme hedefiyle iletişimi sürdürme hedefiyle iki ülke arasında ekonomik ilişkileri canlandırmaya yardımcı olacak yeni anlaşmaların imzalanması üzerinde anlaşmaya vardılar.

Bakan Muhbik, bütün düzeylerdeki Suriye- Belarus ilişkilerine işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde iş adamlarının oynayabileceği rollere dikkat çekti.

Batılı ülkeler karşıtı uluslararası blokların içerisinde bulunmamız gerektiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Muhbik, yerli dövizi pekiştirecek şekilde Euro ve Dolar kullanmak durumunda bırakmayacak ticari alışverişlerinde insanlığa hizmet esasına çalışmamız gerektiğini ifade etti.

Muhbik, Rusya Federasyonu ve Kazakistan’ın içinde bulunduğu Gümrük Birliğine Suriye’nin girmesi için Belarus Tutumunun teşvik edici olmasını umduğunu vurguladı.

Kendi yönünden Büyükelçi Yermalovich, iki ülke arasında büyük bir yakınlaşmanın sağlanması başta ekonomi, ticaret ve yatırım olmak üzere bütün alanlarda aktifleştirilmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Son iki yılda dış ticaretle ilgili Belarus şartları değişikliğinin Gümrük Birliğindeki üyeliğinden kaynaklandığına işaret ederek; ‘’Bizler Belarus tutumunun Suriye’nin Gümrük Birliği ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmasını imzalaması için hazır ve destekleyici olması için çaba harcıyoruz’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.