HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye ve İran medya araçları arasında enformasyon işbirliği incelendi

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el Zoubi dün Enformasyon Bakanlığı binasında İran Kültür ve İslami İrşat Bakanı Ali Cenneti ile bir araya gelerek iki ülke arasında enformasyon ilişkilerini geliştirme yöntemlerini inceledi.

Suriye ve İran medya araçları arasında enformasyon işbirliği ve ortaklığını geliştirmenin terörle mücadele alanındaki önemine işaret eden Zoubi, iki tarafın katılımıyla önümüzdeki süreçte basın çalışmalarını geliştirecek kanun ve mekanizmalar belirlemekle görevli bir çalışma grubu oluşturulması çağrısında bulundu.

İran’ın 5+1 Grubu ile Nükleer Anlaşması imzalamasını büyük bir başarı olarak nitelendiren Zoubi, bu başarının İran’ın Nükeer Enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkını savunma gücünü ortaya koyduğunu ve Nükleer Enerjinin barışçıl amaçlarla da olsa başka ülkeler tarafından kullanılmasını istemeyen Batı ve ABD için hezimet teşkil ettiğini belirtti.

Suriye’nin kendini savunma mücadelesi değil teröre karşı büyük bir savaş vermekte olduğunu ifade eden Zoubi, birçok alanda alt yapıyı tahrip eden, katliamlar yapan ve birçok vatandaşı kaçırarak rehin tutan silahlı terör gruplarının, gerici bölge devletleri tarafından desteklenen tekfirci ve yıkımcı bir projeden ibaret olduklarını belirtti.

Öte yandan İran İslam Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana başta Suriye olmak üzere direniş merkezinde bulunan bütün devletlere tam destek sunma stratejisini benimsediğini ifade eden Cenneti, Nükleer Anlaşmasının imzalanmış olmasının bu stratejiden vazgeçileceği anlamına gelmediğinin altını çizdi.

İran’ın Suriye’de yaşanan krizle ilgili hiçbir zaman askeri çözüm ihtimaline yer vermediğini ve her zaman çözümün siyasi olması gereğini yinelediğini dile getiren Cenneti; özelde Suriye’de yaşananlara karşı genelde de teröre karşı uluslararası ve bölgesel ittifaklar oluşturulması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.