AsyaHaberlerLatin Amerika

Suriye-Venezüela arasında bir çok anlaşma imzalandı

Suriye-Venezüella arasında 26 Ekim Pazartesi günü Bakanlar Kurulu binasında bir çok alanda işbirliği anlaşması imzalandı.

Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim ve Venezüella’lı mevkidaşı Nicolas Maduro Moros, ziraat, pamuk, zeytin üretimi ve araştırması, ticaret, ekonomi ve yatırım için ortak yardım sandığı kurulması gibi bir çok alanda Ortak İşbirliği Niyeti anlaşması imzaladılar.

Taraflar, Maden Kaynakları ve Petrol Bakanlığı ile Venezüella Petrol ve Enerji Bakanlığı arasında toplantı tutanağı anlaşması, Suriye Radyo ve Televizyon Kurumu Heyeti ile Venezüella Telesur televizyonu arasında anlaşma tezkeresi imzaladılar.

Taraflar, ekonomik alanda karşılıklı olarak malların ve gıda ürünlerinin değişiminin uygun bir şekilde izlenmesi için belirli bir zaman takvimi üzerine anlaşma sağladıklarını dile getirdiler.

Zeytin ve zeytin yağının doldurulması ve rafine edilmesi için bu alanda işbirliğinin yapılması, Suriye’nin, Venezüella’nın başkenti Caracas’ta ticari ve turizm fuarı düzenlemesi, fuar düzenleme alanında anlaşma tezkeresi ve Suriye-Venezüella İş Konseyi kurulması anlaşması imzaladıklarını ifade ettiler.

Taraflar mali alanda ise, iki ülke kamu alanında eşit bir şekilde kullanılmak üzere, kalkınma ve yatırım projelerinin finanse edilmesi için 100 milyon dolarlık yardım sandığı kurulmasına anlaştılar. İki devletin bankaları arasında doğrudan ilişki kurulmasına, Suriye-Venezüella ortak bankası kurulmasına, gümrük işbirliği anlaşması, çiftte vergiden sakınma, dolar dışında mali tedavülde geçerli olan kullanılacak paranın araştırılması için çalışma grubu kurulmasına ve karşılıklı ticarette mahalli paranın kullanılması için anlaşmaya vardılar.

Maden Kaynakları ve Petrol alanında ise taraflar, ortak rafineri kurulmasına, mazotun ve diğer bileşenlerinin Venezüella’dan ithal edilmesine, Suriye’nin doğal gaz alanında Venezüella’dan veya bölgede bulunan başka ithalatçılar aracılığıyla desteklenmesi anlaşması imzaladılar.

Ulaştırma alanında ise taraflar, haftalık olarak Şam-Caracas, Tahran-Şam-Caracas arasında uçak seferleri düzenlemeyi ve deniz taşımacılığı konusunda da anlaşmaya vardılar.

Basın alanında ise, Venezüella Telesur televizyonu Şam’da büro açacak, iki ülke arasında karşılık olarak haftalık haber dergileri çıkartılacak ve iki ülkenin basın heyetleri deneyimlerinden yaralanmak için karşılıklı ziyaretlerde bulunacak.

Anlaşmanın hemen akabinde Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim yaptığı açıklamada, Suriye-Venezüella arasındaki köklü ilişkilerin önemini vurgulayarak, imzaladıkları bu anlaşmaların iki ülke arasında var olan gelişmiş siyasi ilişkilerin bir yansıması olduğunu söyledi.

Venezüella Dışişleri Bakanı Moros, Cumhurbaşkanı el-Esad ile Başkan Chavez’in önemli konuları üzerinde anlaşma sağlamalarının önemine değinerek, ticari, ekonomik ve sanayi alanında somut başarılar elde edilmesi iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri pekiştirdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.