HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye yönetimi silah taşımayan ve dışarıyla irtibat kurmayan muhaliflerle görüşür

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, silah taşımayan ve dışarıyla irtibat kurmaktan uzak duran tüm muhaliflere çağrıda bulundu. Esad muhaliflere yönelik çağrısında “Masaya oturmaya hazırız” dedi.

Lübnan’da yayın yapan El-Meyadin televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Esad, ülkesinin sürekli teröre karşı savaş durumunda olduğunu belirterek, hiçbir zaman terörü desteklemediklerini ifade etti.

Suriye’nin dış siyaseti nedeniyle hedef alındığını açıklayan Esad, ülkesinin 1980’li yıllarda teröre karşı ortak hareket etme çağrısında bulunduğunu ancak bunu kimsenin önemsemediğini dile getirdi.

Esad, “Dünyada terör konuşulmaya başlandığında, ABD’nin de içinde bulunduğu terörle mücadele eden ülkelerle işbirliği yapmakta hiç tereddüt etmedik” diye konuştu.

Bazı Avrupa ülkelerini, El Kaide’nin Suriye’ye gelmesine kimi zaman kasıtlı kimi zaman da kasıtsız yardımcı olmakla suçlayan Esad, “Biz El Kaide ve onun kollarıyla savaşma aşamasındayız” değerlendirmesinde bulundu.

Esad, ABD’nin İran Şahı, Pakistan’ın eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref ve bazı Arap ülkelerinden vazgeçtiğini ileri sürerek, ABD’den ahde vefa bekleyenin hayal kurduğunu söyledi.

ABD’nin şüphesiz büyük devlet olduğunu ve dünyadaki olayları etkilediğini kaydeden Esad, “Eğer kendi çıkarlarına hizmet eden bir ilişki kurabiliyorsan bu güzel bir şeydir ve bunda tereddüt etmemelisin ama sadece onların çıkarlarına hizmet edecek ilişki kurmak tehlikelidir, çünkü senin kendi çıkarlarına ters taleplerde bulunurlar, bu da bizim tarafımızdan reddedilmiştir” ifadesini kullandı.

Yurtiçindeki ve dışındaki Suriye muhalefetine de değinen Esad, şunları söyledi:

“Şüphesiz değişik hatta bazı zamanlarda birbirine zıt akımlar olabilir ancak muhalefet siyasi bir mefhumdur. Muhalefet, siyasi bir kuruluştur, kendisini destekleyen halk tabanı vardır ve kendisine ait açık ve net siyasi programı bulunur. Bu muhalefet ülke içindeki muhalefettir. Dışarıdan parayla ithal edilmez ve emirlerini dışarıdan almaz. Programları dışarıdan değildir. Dış müdahaleyi kabul etmez ve silah kullanmaz. Aynı anda hem siyasi muhalefet yapıp hem de silah taşıyamaz. Eline silah aldığı anda ismi muhalefet olmaktan çıkar ve isyan veya teröre dönüşür.”

Esad, silah taşımayan ve dışarıyla irtibat kurmaktan uzak duran tüm muhaliflerle masaya oturabileceklerini belirtti.

Müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını kaydeden Esad, “Biz, silah, terör ve yabancıları askeri, siyasi veya herhangi bir şekilde ülkeye müdahale etmeye çağırmaktan uzak durmaları şartıyla tüm muhalif taraflarla masaya oturmaya hazırız” dedi.

2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması için herhangi bir engel bulunmadığını ifade eden Esad, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi’nin 2012 yılında Şam’a gerçekleştirdiği 3’üncü ziyaretinde kendisini aday olmaması için ikna etmeye çalıştığını açıkladı. Esad, İbrahimi’ye,Suriye konusuyla ilgili Suriyeli olmayanlarla tartışılamayacağını söylediğini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.