HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de 1 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor

Dünya Kızılhaç Örgütü “Suriye’de en az 1 milyon insan savaş ve insani yardımları engelleyen teftiş durakları nedeniyle açlık sınırındalar” diye uyarıda bulundu.

Dünya Kızılhaç Örgütü “Suriye’de halen en az 1 milyon insan çatışmalar ve insani yardımların maksada ulaştırılmalarını engelleyen kontrol durakları nedeniyle açlıkla karşı karşıya kalmış durumdalar” uyarısında bulundu.

“El Arabiy”’nin İngilizce programında verilen habere göre, Dünya Kızılhaç Federasyonu ve Kızılay (IRFC) Kriz Masası Başkanı Simon Eccleshall konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Muhafazakarca bir tahmine göre en az 1 milyon Suriyeli gıdaya ulaşma imkanına sahip değil” dedi.

Bu arada, Suriye Kızılay cemiyetindeki 3000 gönüllü üyeden bugüne kadar 32’sinin hayatlarını kabettiği duyuruldu. Çatışan her iki tarafın kontrol karakolları insani yardımların ulaştırılması yolunda engel olmaya yoğunluk kazandırıyorlar.

Muhabirlerle konuşan Eccleshall ayrıca “Suriye Kızılay Cemiyeti bu ülkedeki bölgelerin sadece %85’ine düzenli bir şekilde ulaşabiliyor” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.