HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Suriye’de 100 Iraklı kaçak mahkum teröristlere katıldı

Irak’taki gerçekleri araştırma komitesi mahkumların hapisten kaçması hususunda 100 kaçak mahkumun Suriye’deki En Nusra terör örgütüne katıldığını bildirdi.

Lübnan El Ahd sitesinin haberine göre, Irak parlamentosu gerçekleri araştırma komitesi mahkumların kaçışıyla ilgili olarak Irak’ta Ebu Gureyb ve El Kaci hapishanelerinden kaçan 100 mahkumun Suriye’de Em Nusra Cephesi terör örgütüne katıldığını bildirdi.

Bu arada, Bağdat operasyon komutanı Abdulemir El Şemri dünkü açıklamasında Irak güvenlik güçlerinin Ebu Gureyb hapishanesinden kaçan mahkumlardan 349’unu Bağdat yakınlarında yakaladığını bildirdi.

Bilindiği üzere 21 Temmuz 2013 tarihinde silahlı kişilerin Ebu Gureyb ve El Taci hapishanelerine saldırması sonucu 800’ü aşkın mahkum hapishaneden kaçtı. Kaçak mahkumlardan çoğu El Kaide terör örgütü üyelerinden ibarettir.

Bu arada Irak başbakanı Nuri Maliki geçtiğimiz cumartesi günü bazı subaylarla hapishaneler genel başkanını Ebu Gureyb ve El Taci hapishanelerindeki olaylarla ilgili görevden uzaklaştırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.