HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de askeri birliği saldırı düzenlendi, 9 şehid

Suriye’den Yetkili bir kaynak; Tartus iline bağlı Banyas bölgesinde Lazkiye-Tartus otobanı üzerinde dün öğleden sonra askeri bir birliği hedef alan hain pusuda iki subay ve altı asker olmak üzere toplam 9 kişinin şehit olduklarını ifade etti.

Bu arada aynı kaynak dün öğleden sonra saat dört civarında askeri bir birliğin Lazkiye-Tartus otobanı üzerinde Tartus iline bağlı Banyas bölgesinde silahlı kişiler tarafından pusuya düşürüldüğünü açıklamıştı.

Kaynak; yolun doğu tarafındaki ağaç ve binaların arasında gizlenmiş silahlı grubun hain saldırısı sonucunda askeri birlikten bir subayın şehit olduğunu, bir başka subayla birlikte çok sayıda askerin yaralandığını belirtti.

Öte yandan güvenlik güçleri; askeri birliği pusuya düşüren silahlı kişileri tutuklama ve adalete teslim etme operasyonu başlattı.

Banyas Devlet Hastanesi Müdürü Dr Ğays el-Sammua; saat 16:00’dan itibaren çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığını, bir subayın şehit olduğunu ve sağlık durumu ağır olan diğer bir subayın derhal ameliyata alındığını açıkladı.

Aralarında 4 sivilin bulunduğu yaralı sayısının 32’ye ulaştığını ifade eden Dr el-Sammua; bu yaralıların genelinin asker olduğunu ve kurşun isabetlerinin vücudun üst ve alt taraflarında olduğunu söyledi. Hastane müdürü; göğüs bölgesinde kurşun isabeti alan yaralıların sağlık durumlarının ağır olduğunu fakat genelinin durumunun kontrol altında tutulduğunu ekledi.

El-Sammua; Lazkiye-Tartus otobanı üzerinde ambulans aracına da ateş açıldığını, şoför ve iki sağlık görevlisinin yaralandıklarını belirterek yaralıların Tartus’taki Basil Hastanesine kaldırıldıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.