HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Suriye’de doğalgaz boru hattına düzenlenen saldırıyı IŞID üstlendi

IŞİD terör grubu, Deir Ali bölgesinde bir doğalgaz boru hattına düzenlenen ve Şam’da elektrik kesintisine yol açan saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Resmi Suriye Haber Ajansı’na (SANA) göre, Suriye Enerji Bakanı Cumartesi günü Şam’da Deir Ali kasabası yakınlarındaki bir doğalgaz boru hattına düzenlenen saldırı nedeniyle elektrik kesintisi olduğunu duyurdu.

Suriye Elektrik Bakanlığı, yaptığı incelemenin ardından terör eyleminde Teşrin, Deir Ali’nin ihtiyaç duyduğu gaz tedarik hattının ve 400 kW’lık iki adet elektrik kulesinin bomba ile patlatıldığının belirlendiğini duyurdu.

Deir Ali’deki doğalgaz boru hattına düzenlenen saldırıyı IŞİD terör örgütü telegram üzerinden yayınladığı bildiriyle üstlendiğini bildirdi.

Suriye Petrol Bakanlığı, IŞİD’li teröristlerin saldırısına uğrayan “Deir Ali” bölgesindeki doğalgaz nakil boru hattının onarılarak yeniden hizmete açıldığını bildirdi. 

Irak’ta birkaç ay önce başlayan bu sabotaj eylemleri, zaman zaman Irak’ta elektrik kesintilerine neden oluyor.

Lübnan da son zamanlarda benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı ve ülke yakıt krizi nedeniyle bazı bölgelerde elektrik kesintileriyle karşı karşıya olduğundan, Lübnan medyası geçtiğimiz günlerde ülkedeki birkaç elektrik şebekesinin ateşe verildiğini bildirdi./

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (47) içerik yüklenmiştir.