HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de Dünya Kudüs Günü geniş katılımla kutlandı

Filistin İttifak Güçleri bu akşam Dünya Kudüs Günü münasebetiyle başkent Şam’ın Yermük semtindeki Arap Kulübünde “Kudüs Filistin’in Tarihi Başkenti” başlığı altında kalabalık bir miting düzenledi.

Sosyalist Arap el-Baas Partisi Ulusal Yönetim üyesi Yaser Huriye, işgal altındaki Filistin’in zaferi için uluslararası, İslam ve Arap desteğiyle Dünya Kudüs Gününü anma önemine işaret ederek Suriye’nin Lübnan ve Filistin’deki ulusal kurtuluş hareketlerini destekleme yönünde oynadığı role dikkat çekti.

Suriye’de yaşananların bölgedeki ulusal ve milli rolünü hedef alma ve ulusal direniş hareketlerini desteklemekten alıkoyma çabasından ibaret olduğunun altını çizen Huriye, Suriye’nin ve Arap bölgesinin vahşi bir Amerikan-Siyonist saldırıya maruz kaldığını ifade etti.

Parti Ulusal Yönetim üyesi, Suriye’nin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın başlattığı reform sürecine devam edeceğini belirterek dış baskıların Suriye’nin reformlara devam etmesini engelleyemeyeceğini kaydetti.

Diğer yandan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmet Cibril, Filistin topraklarını savunmanın sadece Filistinlilerin görevi olmadığını, aynı zamanda tüm Arap ve Müslümanların görevi olduğunu söyleyerek Suriye’ye karşı komplo kuranların, Filistinlileri her türlü yöntemle komplolarına katmak istediklerine dikkat çekti.

Suriye yönetiminin toprakları üzerinde yaşayan Filistinli mültecilere sunduğu büyük hizmetlere işaret eden Cibril, “Filistinliler Suriyeli vatandaşlarla eşit tutuluyor” dedi.

Diğer yandan İran Büyükelçisi ve İran Başkanı Danışmanı Seyyit Ahmet Musevi, Dünya Kudüs Gününün Filistin direnişini İsrail işgal politikalarına karşı destekleme açısından önemine değinerek Suriye’nin maruz kaldığı baskıların hiçbir etkisinin olmayacağını, çünkü direnişi kucaklayan Suriye’nin ilkeli tutumlarından asla vazgeçmeyeceğine vurgu yaptı.

Suriye Gençlik İzi Grubu yönetim üyesi medyacı Şehrazat Caferi, ülkede yaşananlara karşı Suriye, Arap ve İslam dayanışmasının önem taşıdığını kaydederek Suriye’deki sivil toplum kuruluşlarının ilk kez Dünya Kudüs Gününü anma etkinliklerine katıldığını bildirdi.

Etkinliğe Filistin İttifak Güçleri Şam temsilcileri, Filistin halk ve sendikal faaliyet temsilcileri ve Suriye’de yaşayan Filistinli mülteciler katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Temmuz 2024 (20) içerik yüklenmiştir.