HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de Dünya Kudüs Günü yürüyüşleri coşku ile yapıldı

Şam’da bulunan Yermük Mülteci Kampında kitleler, Dünya Kudüs Günü münasebetiyle dün düzenlenen gösteride işlediği insanlık suçları nedeniyle İsrail’i kınadılar.

Yermük’te bulunan Filistinli direniş gruplarının ortaklaşa düzenlediği gösteride Kudüs El-Aksa Mescidi maketi, şehit fotoğrafları ve Filistin bayraklarının yanında İsrail’in suçlarını teşhir etmeye yönelik fotoğraflar taşıdılar.

Göstericiler uluslararası toplumunun Filistin halkının maruz kaldığı vahşi soykırım ve en meşru haklarından bile mahrum bırakılmaları ile ilgili sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Gösteride; Dünya Kudüs Gününün Filistin halkının, Arap ve İslam ümmetinin işgale, yahudileştirme çalışmaları ve komplolara karşı haykırışını ifade ettiği belirtildi.

Filistin halkının maruz kaldığı haksızlıklara örtü teşkil etmesi nedeniyle işgalle direk görüşmelerin reddedilmesi gerektiğinin vurgulandığı gösteride ulusal bütünlüğe dayanmaması nedeniyle direk görüşmelerin Filistin halkının lehine sonuçlar doğurmayacağına dikkat çekildi.

Filistin halkının direnişe ve başta anavatana dönüş hakkı olmak üzere bütün meşru haklarına bağlılığının ifade edildiği gösteride; Arap ve İslam devletlerinden, İsrail işgal hükümetinin uygulamalarına karşı Filistin halkının desteklenmesi talep edildi.

Güney Lübnan ve Gazze’de halkın direnişi ve Arap-İslam ümmetlerinin desteğiyle işgale hezimet yaşatıldığına işaret edilen gösteride İsrail’in yahudileştirme çalışmaları ve Filistinlilerin evlerine el koyarak zorla göç ettirme saldırılarına karşı uyanık olmak gerektiği dile getirildi.

Gösteri Filistin ulusal bütünlüğü sağlama görüşmelerinin sürmesi ve Filistinliler arasında uzlaşma sağlanması çağrısıyla sona erdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.