AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de gerçekler Batılı medyanın aktardıklarıyla çelişiyor

Suriye’yi ziyaret eden toplumsal, siyasi, kültürel ve medya şahsiyetlerinden oluşan Rus Heyet, Suriye’de somut olarak tanık oldukları gerçeklerin Suriye’ye gelmeden önce Arap ve batı medyasından edindikleri izlenimlerle tamamıyla çeliştiğini söyledi.

Heyet, bu kanalların Suriye halkının çıkarlarını önemsemeyen siyasi ajandaların lehine çalıştığı kanaatine vardığını bildirdi.

Petersburg ve Kuzey Rusya’daki Dağıstanlı Gurbetçiler Başkanı Nimet Gassanov, heyet üyelerinin gördüklerini görüntüleyerek belgelemeye özen gösterdiklerini, edindikleri izlenimleri Rus halkına ve bağlı oldukları çevrelere aktaracaklarını belirterek ordu ve güvenlik güçlerinin sivilleri silahlı gruplardan korumaya özen gösterdiğine tanık olduklarına işaret etti.

Gassanov, iki ülke arasında ticari ve turistik ilişkileri geliştirme yönünde çalışmaların sürdüğüne değinerek mesleki ve sanayi işletme sahiplerine yeni pazarlar açma yönünde tüm kolaylıkların ücretsiz sağlandığını, bununla birlikte iki ülke arasında karşılıklı turistik turlar düzenlendiğini kaydetti.

Suriye Uygarlığı Araştırmacısı Hagop Flaamovich, Suriye’nin tarihi ve coğrafi zenginliğini beğendiğini dile getirerek Suriye’nin kiralık silahlı terör gruplarının varlığında bile güvenli bir ülke olduğunu, Suriye halkı gibi uyum ve birlik içinde olan bir halkın her zaman iyi durumda olacağını kaydetti.

Birleşik Rusya Partisi temsilcisi Irina Lavrinovic ise, güvenlik gerekçeleriyle Suriye’ye gelmemesi konusunda aile baskısına maruz kaldığını, fakat geldikten sonra sokaktaki insanların yüzünde bir rahatlama, huzur ve güven gördüğünü söyleyerek insanların sivilleri silahlı gruplardan koruyan ordunun rolünü övdüklerine dikkat çekti.

Rusya’da yaşayan gurbetçi Visam Salih ise, Suriye’nin maruz kaldığı vahşi medya savaşının dün askeri bir saldırıdan daha tehlikeli olduğunu, gençlerin modern iletişim araçlarını kullanarak oynadıkları rolün gerçekleri aktarma ve yalanları ortaya çıkarma açısından ordu ve güvenlik güçlerinin rolü kadar önem taşıdığını ifade etti.

Salih, uluslararası resmi ve halk heyetlerinin hakkında yalan haberler yayınlanan bölgeleri ziyaret etmeleri yönünde çalışmaların sürdüğüne işaret etti.

Öte yanda Rusya Bugün haber kanalından bir basın heyeti dün, Teşrin askeri hastanesini ziyaret ederek ordu ve güvenlik güçlerinden gerçekleri dinledi.

Yaralılarla röportajlar yapan heyet, bir kısım Arap ve yabancı medya kanallarının yürüttüğü basın dezenformasyonunun boyutunu açığa çıkararak ordu ve güvenlik mensuplarının nedensiz yere silahlı ve bombalı saldırıya maruz kaldıklarını öğrendi.

Asayiş Güçleri elemanı yaralı Firas Sellum, Lazkiye kentindeki Güney Remil semtinde görevini yaptığı sırada göğsünden isabet aldığını bildirerek çok sayıdaki silahlının etrafa gelişigüzel yaylım ateşi açtıklarına ve Molotof kokteyl attıklarına, tetikçilerin ise evlerin çatıları ve pencerelerinde mevzilenerek etrafa kurşun yağdırdıklarına işaret etti.

Aldığı kurşun yarası sonucu bacağı kesilen Er Mustafa Kordiş ise, Deyrezzor ilinde güvenlik ve istikrarı sağlamak üzere görev arkadaşlarıyla yol alırken silahlıların dört bir yandan üzerlerine ateş açtıklarını, bunun sonucunda bacağından yaralandığını söyledi.

Diğer yandan Ortopedik Cerrahi Uzmanı Doktor Ahmet el-Hasan, hastaneye kaldırılan yaralıların çoğunluğunun kurşun yada şarapnel isabeti aldıklarını, bu isabetlerin özellikle baş, bacak ve boyunda bulunduğunu belirterek alınan isabetlerin yaralıların vücudunda büyük hasarlara yol açtığına ve silahlıların modern silahlar kullandıklarını gösterdiğine dikkat çekti.

Bu arada Kanal Müdürü Haydar Abdullah Aganin SANA’ya yaptığı açıklamada, “Suriye’deki durumun yabancı ve Arap medya kanallarının göstermeye çalıştığından çok farklı olduğundan emindik. Yabancı medya ile somut gerçekler arasında büyük farklılıklar olduğunu hissediyorduk” diyerek bu nedenle gerçekleri yerinde izleyip takip etmek istediklerine işaret etti.

Birden fazla kente yaptıkları ziyaretlerde, devlet kurumlarının silahlıların saldırısına uğradığına ve silahlıların kasıtlı olarak ordu mensuplarına saldırdığına tanık olduklarını söyleyerek hastaneyi ziyaret ettiklerinde ise, silahlıların ordu ve güvenlik mensuplarına yönelik vahşetinin boyutunu gördüklerini kaydetti.

Agarid, yaralıların aldıkları isabetlerin Suriye’ye modern silahlar geçirildiği yönündeki haberleri doğruladığını ifade ederek Suriye’deki olayların basında çarpıtıldığını kanıtlamak için görüntülere ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Kanal Müdürü, barışçıl göstericilerin arasında tehlikeli silahlar taşıyan tehlikeli şahıslar bulunduğunu, bu şahıslarla Suriye dışından destek veren taraflar arasında bağlantıların bulunduğunu ifade ederek mesajın Rus kitlelere ve kanal izleyicilerine ulaşmasını temenni etti.

Bilindiği üzere heyet geçtiğimiz hafta, olaylara tanık olan Deyrezzor, Homs ve Hama gibi illeri ziyaret ederken Eylül ayına kadar devam edecek görevi kapsamında İdlib ve Lazkiye kentlerini de ziyaret etmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.