HaberlerİranLübnanOrtadoğuSuriye

Suriye’de halk ve yönetim yan yana mücadele ediyorlar

İran dışişleri bakanı yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye’de halk ve yönetimin, ülkenin alt yapı tesisleri ile halkını hedef alan terörist gruplara karşı yan yana mücadele ettiklerini belirtti.

Abdullahiyan, dün gece el’Alem kanalına verdiği demeçte, Suriye buhranında yeni bir sürece girildiğine temasla, 2 yıl 4 aydır süren Suriye buhranında bu zamana kadar değişik süreçlerin geride bırakıldığını belirterek; buhranın başında Arap ülkelerindeki gibi bir sürecin olduğunu, ama Suriye buhranının Arap ülkelerinden farkının buradaki buhrana yabancı güçlerin askeri olarak varlıklarını gösterdiklerini ve çatışmaya girdiklerini söyledi.

Abdullahiyan ikinci merhalede, teröristlerin bütün güçleriyle savaşmaları olduğunu ama özellikle de son iki ayda halk ve devlet güçlerinin yan yana terörist gruplara karşı mücadele verdiklerini ve bunun sonucunda onlara ağır darbelerin indirilmesi süreci olduğunu hatırlattı.

İran dışişleri bakanı yardımcısı Abdullahiyan, Hizbullah genel sekreterinin başta Suriye olmak üzere son açıklamalarına temasla, “örnek olarak Bahreyn gibi bir ülkeye bir başka ülkenin güçlerinin Bahreyn’de genel tesislerinin korunması için girdikleri görülürken, diğer taraftan Suriye’de ehlibeyt mensuplarının türbe ve kutsal mekanlarının teröristlerin saldırılarına hedef olunduğunda, bu durum karşısında dünya Şiilerinin duyarsız kalması elbette beklenemez’ dedi.

Emir Abdullahiyan, Hizbullah’ın Suriye’de varlığını Lübnan’ın güvenliği ve siyonist İsrail aleyhinde direniş meselesiyle irtibatlı olduğunu belirterek; çok yakın bir zamanda Suriye’de çatışan teröristlerin siyonist komutanlık merkezlerinin planlarıyla hareket ettiklerine dair belgelerin yayınlanacağını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, Tahran’da 29 mayıs tarihinde yapılacak olan Suriye Dostları oturumunun ise Suriye buhranının barışçı yollardan çözümü amacıyla gerçekleşeceğini belirterek, sözkonusu oturuma 40 ülkeden katılımın olmasını beklediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.