HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de IŞİD’in Çaldığı Binlerce Ton Buğday Un ve Gübre Bulundu

Deyrezzor’da terör örgütü IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde yapılan arama tarama operasyonları sırasında radikal terör örgütün daha önce çaldığı binlerce ton buğday, buğday unu ve suni gübre ele geçirildi.

Deyrezzor Valisi Muhammed İbrahim Semra; Meyadin Kentinde sürdürülen arama tarama operasyonu sırasında IŞİD’in bir karargahında 1000’den fazla ton buğdayın bulunduğunu belirtti. Vali Semra söz konusu buğdayın Deyrezzor’da depolanmasının mümkün olmamasıyla Homs İlindeki tahıl silolarına aktarıldığını kaydetti.

Vali Semra Muhasan Kentinde ise IŞİD’e ait dört yuvada yer altında gelişmiş bir teknikle gömülen 600 tondan fazla buğday ele geçirildiğine de dikkat çekti. Deyrezzor’un kuzeydoğusu Hatla Bölgesinde de IŞİD yuvalarında 208 ton buğday ele geçirildiğini belirten Vali Semra, 24 ton buğday unu da bulunduğunu açıkladı. Vali Semra Hüseyniye Semtinde de IŞİD’in bir yuvasında yaklaşık 123 ton buğday bulunduğunu ifade ederken, tüm bu buğdayların Deyrezzor Tahıl Üretim ve Ticaret İl Kurumuna teslime dildiğini kaydetti.

Meyadin Kenti ve Deyrezzor kırsalında terörden kurtarılan birçok bölgede IŞİD karargahlarında onlarca ton suni gübre de ele geçirildiğine dikkat çeken Vali Semra; terör örgütün bu suni gübreyi patlayıcı ve bomba düzenekleri imalatında kullandığını ifade etti.

Kapalı