HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de kendilerinden haber alınamayan 16 yabancı muhabir bulunduğu iddia edildi

Fransız Atlantico İnternet Sitesi; Suriye’de nerde olduğu bilinmeyen ve kendilerinden haber alınamayan 16 yabancı muhabir bulunduğunu ortaya koydu.

Site; söz konusu yabancı gazetecilerden haber alınamamasının sorumlusunun, el-Kaide terör örgütüne bağlı “Şam ve Irak’ta İslam Devleti” isimli terör oluşumu olduğunu belirtti.

Site; Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ofisi Sorumlusu Soazig Dollet’in açıklamalarına yer verdiği makalesinde Suriye’de; 4 Fransız, 2 ABD’li, 1 İspanyol, 1 Ürdünlü ve 1 Lübnanlının yanı sıra 6 gazeteciden haber alınamadığını ifade etti.

Açıklamalarında; Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün geçtiğimiz günlerde Paris’teki merkezinden yayınladığı raporda Suriye’de yabancı gazetecilerin kaçırılması olaylarında artış görüldüğüne işaret edildiğini belirten Dollet; ayrıca kimi bölgelerde “Şam ve Irak’ta İslami Devlet” isimli terör oluşumuna bağlı grupların faaliyetlerinin de arttığına dikkat çekti.

Bununla birlikte hatırlanacağı üzere Fransa’da yayınlanan Liberation gazetesi; geçtiğimiz ay yayınladığı bir makalede Suriye’de kaçırılan Batılıların çoğunun gazeteci ve insani yardım ekip elemanları olduklarına işaret ederek bu çerçevede kaçırılmış 20-25 kişinin “Şam ve Irak’ta İslam Devleti” isimli terör oluşumunun elinde olduğuna dikkat çekmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.