HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de onlarca terörist etkisiz hale getirtildi

Suriye halk direniş güçleri ve ordusu, bu ülkenin kuzey batısında Halep’in doğusunun kontrolünü ele geçirdiler.

Suriye ordusunun Halep’teki başarılarının devamında Homs’da yer alan Mehin şehrinin kontrolünü ele geçirdiler.

Suriye Ordu birlikleri Şam kırsalı Doğu Ğuta’da terör örgütlerini ağır kayıplara uğratırken, Dera ve Homs kırsallarında da aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu onlarca teröristi öldürdü.

Halep kırsalında da Türkiye yönetiminin destek ve komutasındaki teröristleri elebaşları ve cephaneleriyle ağır kayıplara uğratan ordu birliklerimiz; kontrolleri altındaki bölgeleri genişletmeye devam ediyor.

Öte yandan Homs Valisi Telal el Berazi Homs Kentinin Vaer Semtinde sağlanan ulusal uzlaşma anlaşması çerçevesinde semtin tüm silah ve silahlılardan temizlenmesi ardından semtte bulunan tüm hizmet kurumlarının eksiksiz bir şekilde yeniden faaliyet başlamasına büyük bir özen gösterildiğini belirtti.

SANA’ya açıklama yapan Vali Berazi; bu ayın 9’unda hayata geçirilmeye başlanan uzlaşma anlaşmasının ilk sürecinin iyi ve normal bir şekilde hayata geçirilmekte olduğunu belirtti. Vali Berazi mevcut durumların, anlaşmanın ikinci sürecinin hayata geçirilmesi için gayet olumlu ve uygun olduğunu vurguladı.

Uzlaşma anlaşmasının ikinci sürecinin önümüzdeki haftada hayata geçirilmeye başlanacağını açıklayan Vali Berazi; bu süreçte semtte bulunan ağır ve orta slahların %50’inin devlete teslim edileceğini belirtti. Vali Berazi buna eş zamanlı olarak tutuklu ve kayıplarla ilgilenen komitelerin de çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

Vali Berazi semt ahalisinin şu an giriş çıkışlarının BM ve Kızılay Örgütünün denetimi altında yapıldığını söyledi. Anlaşmanın sonunda Vaer Semtinin silah ve silahlılardan tamamen arınacağını belirten Vali Berazi; Suriye ordusu ve polisinin yeniden semtte güvenlik ve kontrol sorumluluğunu üstleneceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.