İslami Davet

Suriye’de parçalanmış cesetlerin bulunduğu yeni toplu mezar bulundu

16 Haziran 2011 6:53

Suriye’de askeri yetkili bir kaynak, İdlib iline bağlı Cisreşşuğur kasabası ve çevresindeki köylere güvenlik ve istikrarı sağlamakla görevlendirilen ordu birliklerinin dün, kasabanın 7 km kuzeyinde düşen bir bölgede silahlı örgütlerin şehit ettikleri ve naaşlarını parçaladıkları güvenlik güçlerinin bulunduğu bir toplu mezar keşfettiklerini açıkladı.

Kaynak; Arap ve yabancı bir çok uydu kanalı ve haber ajansı muhabirlerinin huzurunda açılan toplu mezarda, silahlı örgütlerin kurşunlarıyla katledilen ve bu örgütler tarafından naaşları hunharca tahrip edilen 8 şehidin bulunduğunu ifade etti.

Adli Tıp Doktoru Zahir Hacco; toplu mezardan çıkarılan şehit naaşlarının genelinin kol ve bacaklarının kesilmiş olduğunu belirterek, bir kısmının ise yakılmış olduklarını söyledi.

Çıkarılan şehit naaşlarının silahlı örgütlerin silahlı saldırısına uğrayan posta kurumundaki güvenlik güçlerine ait oldukları tahmin edildiğine işaret eden Dr Hacco, adli tıp araştırmalarına göre vefatın 10 ila 12 gün arasında meydana geldiğini ekledi.

Adli Tıp Doktoru Hacco, çıkarılan bir şehidin cesedinde yapılan araştırmalar sonucunda, canlı olarak gömüldüğünün ortaya çıktığını vurguladı. Aynı zamanda suda çürüyen kimi cesetlerin, suya atılmadan önce öldürüldüklerinin ortaya çıktığını ekledi.

Dr Hacco; toplu mezardan çıkarılan ceset parçalarının genelinde kesik ve yanık izlerine ek olarak özellikle kafa kısmında zedelenmelerin bulunduğunu, daha önce belirtildiği gibi kol ve bacaklarının insanlık dışı bir şekilde kesilmiş olduğunu ifade etti.

İDLİB muhabiri, Cisreşşuğur’a bağlı Nahrulabyad bölgesinde dün keşfedilen toplu mezardan güvenlik güçleri ve polislere ait 7 cesedin çıkarıldığını bildirerek cesetlerin parçalanmış ve tanınmaz halde olduğuna dikkat çekti.

Muhabir, silahlı örgütlerin cesetleri parçalayıp Abyad Nehrine attıklarını, daha sonra bölgedeki çöp depolama alanına yığdığını söyledi.

Bölge sakinlerinin nehre atılan naaşları toplayıp Ulusal Cisreşşuğur Hastanesine kaldırmak istediklerini belirten muhabir, silahlı örgütlerin buna engel olduklarını, polis ve güvenlik mensuplarını kendileri öldürdükleri için naaşlara ne yapılacağı konusunda kendilerinin karar alabileceklerini söylediklerine dikkat çekti.

SANA muhabiri, bölge sakinlerine dayanarak silahlı örgüt elemanlarının naaşları çöplüğe atma ve şehitlerin tanınmaması amacıyla bir kısmını yakma konusunda ısrarlı davrandıklarını dile getirdi.

Bölgede 20’den fazla medya organı ve haber ajansı muhabirinin bulunduğuna, söz konusu toplu mezarı kendi gözleriyle görüp görüntülediklerine dikkat çeken İdlib Muhabiri, “muhabirler adli tabiple görüştüler ve tabip naaşların 10 ila 12 gün önce yani ordu Cisreşşuğur’a girmeden önce katledildiklerini söyledi” diye konuştu.

SANA muhabiri bölge sakinlerinden bir kısmının, akrabalarını ve çocuklarını bulmak amacıyla naaşları arayan orduya refakat etmek istediğini belirterek bir kısmının şehitlerden birini tanıdığına işaret etti.

Öte yandan muhabir, Cisreşşuğurlu 5 bin vatandaşın sabah saatlerinden itibaren evlerine dönmeye başladığını, yolların Kabinenin dün yönelttiği çağrıya yanıt verenlerle dolu olduğunu bildirerek halkın güvenliği sağlayan orduyu selamladığını ve tanık oldukları katliamları kınadığını ifade etti.

Suriye’de parçalanmış cesetlerin bulunduğu yeni toplu mezar bulundu Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık