HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de Suveydalı aşiretler güvenlik için anlaşma imzaladı

Suriye’nin güneyinde İslam ve Hıristiyan din alimleri, güvenliğin sağlanması ve aşiret fitneleri ile mücadele için Şeref Misakı imzaladılar.

Fars haberin bildirdiğine göre Suriye’nin güneyinde Suveyda eyaletinde aşiret şeyhleri ve İslam ile Hıristiyan din alimleri dün imzaladıkları Şeref Misakı ile bölgenin güvenliğini sağlamak ve aşiret fitneleri önlemeye çalıştılar.

Suveyda eyaleti Müslüman ve Hıristiyan din alimleri söz konusu misaka göre, işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi ile eyaletin çeşitli bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sağlamaya çalışarak, terör grupların saldırıları veya etnik ve mezhep fitnelerinden halkı korumayı taahhüt ettiler.

Misakı imzalayanlar, insan, silah ve askeri teçhizat gibi her türlü kaçakçılık, Suriyeli vatandaşlara saldırıya karşı olduklarını, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmesi ve onları savunmayı vurguladılar.

Misaktaki en önemli konu ise, eyalette ekonomi, dini, mezhep ve sosyal güvenliğin sosyal örf ve adetlere dayanarak sağlanmasıdır, zira bu eyalet, birçok aşiret, etnik ve mezhep fitnelerine şahit olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.