HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de terör örgütleri arasında çatışmalar devam ediyor

Türkiye’nin desteği altındaki ÖSO güçleri arasında iç çatışma çıktığı bildirilmekte. TSK ve muhaliflerin kontrolündeki bölgede halk, soyguncu grupların cezalandırılması için sokaklara döküldü.

Suriye’de Amerika ve Batı tarafından desteklenen terör örgütleri içindeki çatışmalarda şimdiye kadar onlardan bir çoğunun öldüğü bildirilmekte.

El Bab’daki ÖSO grupları arasında iç çatışmalar yaşandığı açıklandı.

İRNA’nın bugün geçtiği habere göre Halep’te ÖSO ile öteki terör örgütleri arasındaki çatışma ve krizin artması ardından El-Bab’da da halk ile Türkiye destekli ÖSO güçleri arasında çatışma yaşandığı bildirilmekte.

El Bab’da Türkiye destekli muhalif bir grubun insan hakları ihlallerine karşı halk sokaklara döküldü.

Olaylar Hamza Tugayı liderinin kardeşi olan El Yaba isimli bir çete liderinin, El Bab’daki bir hastaneye baskın düzenleyerek doktorları tehdit etmesinin ardından patlak verdi.

El Yaba, El Bab’daki yerel polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Ancak halk kitleleri bunun bir tür koruma şekli olduğunda ısrar ederek El Yaba’yı teslim etmek istemedi.

El Yaba liderliğindeki grubun adı, Afrin ve El Bab’da bir çok hırsızlık ve yağlama olayı ile birlikte anılıyor.

TSK ve Ahrar el Şarkiye sorumluluğundaki polis merkezi önünde toplanan halk El Yaba’ya yönelik linç girişiminde bulundu. TSK askerinin havaya ateş açması sonucu topluluk dağıldı ancak yaşanan kargaşada Bedir el Talib isimli bir kişi yaralandı.

Sokaklarda ciddi bir öfke patlamasının yaşanması ve protestoların yayılmasının ardından, iddiaya göre TSK El Bab’daki üssünden çekilmek zorunda kaldı. Halkın en öncelikli talebi; El Yaba liderliğindeki yağma çetesinin TSK tarafından korunmaması ve cezalandırılması.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.