HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de terör ve kaçırma eylemlerinden kurtulanlara yardım fonu kurulacak

Suriye Sosyal İşler Bakanı Kinda el Şammat Lazkiye kırsalının kuzeyinde Türkiye’deki rejimin desteklediği terör çetelerin vahşet dolu terör eylemlerinden kurtulan aileler ve çocuklarla dün bir araya geldi.

Görüşmenin ardından SANA’ya açıklama yapan Şammat; Lazkiye kırsalında terör çetelerinin vahşetinden kurtulanlarla yeteri derecede ilgilenilmediğini söyledi. Teröristler tarafından kaçırılan ve insanlık dışı vahşete maruz kalan bu ailelerin çektikleri acılara dikkat çekti.

Bakan Şammat; Bakanlığın hükümete yakın bir süre içinde teröristlerin vahşetlerinden ve kaçırma eylemlerinden kurtulan vatandaşlara sosyal destek amacıyla bir yardım fonunun teşkil edilmesi projesi takdim edeceğini açıkladı. Terör çetelerin birçok bölgede masum sivil vatandaşlara insanlık dışı vahşetlerde bulunmalarıyla birlikte geçim kaynakları olan tarım mahsulleri ve işyerlerini sabote ettiklerine vurgu yapan Şammat; dolayısıyla yardım fonunun mutlak bir gereklilik teşkil ettiğini belirtti.

Bakan Şammat; bu terör çetelerin eylemlerine tanık olan çocuklar başta olmak üzere terör mağdurlarına psikolojik desteğin yetersiz olduğunu, bu konuda ciddi çalışmaların yapılması önemine vurgu yaptı.

Bilineceği üzere tekfirci ve hain terör çeteleri geçen Ağustos ayında Türkiye’deki rejimin desteği ile Lazkiye kırsalının birçok köyüne vahşi saldırılarda bulunmuş, evlerinde güven içinde bulunan masum sivillere karşı insanlığın yüz karası suçlar işlemişlerdi.

Öte yandan Sosyal İşler Bakanı Şammat Lazkiye’de Suriye Arap Kızılay Örgütü çalışanları ile bir araya geldi.

Görüşmede Kızılay çalışanlarının bulundukları faaliyetler ve karşılaştıkları sorunlar mercek altına tutuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (56) içerik yüklenmiştir.