HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de terörist uyguladığı silahlı terör saldırılarını itiraf etti

Suriye’de silahlı terör grubu üyelerinden Yaser Fevzi el-Abid mensup olduğu sözde Ebu Amara birlikleri isimli bir silahlı terör grubuyla birlikte; katletme, özel ve kamu mülklerini yakma, yıkma ve tahrip etmekle birlikte işadamları Muhammed Ramazan ve Mahmut el-Soraniyi katlettiklerini itiraf etti.

İtiraflarına kendini tanıtarak başlayan terörist Abid; kendisine ait bir atölyede araba döşemeciliği yaptığını dile getirdi.

Dini olarak kendisine yakın ve selefi olarak nitelendirilen silahlı terör grupları üyeleriyle nasıl tanıştığını ve birlikte neler yaptıklarını ayrıntılı olarak anlatan terörist itirafçı daha önce güvenlik birimlerine yardımcı olmaları amacıyla oluşturulan halk komitelerinde görev alanlara ve onların çıkarlarına zarar verme gibi faaliyetlerde bulunduklarını dile getirdi.

Halk komitelerinde görev alan vatandaşların arabalarını ve işyerlerini yakıp tahrip ettiklerini ya da telefonla onları tehdit ettiklerini açıklayan terörist Abid; bütün bu faaliyetleri yürüttükleri sırada kendisinin liderliğinde Ebu Amara Birlikleri isimli terör grubunu kurduklarını belirtti.

Günübirlik olarak belirlenen eylem ve saldırıları yaptıklarını söyleyen Abid; saldırı düzenleyecekleri adreslerin protestocular tarafından belirlendiğine işaret etti.

Silah ve mühimmat almak için ihtiyaç duydukları parayı soygun ve hırsızlıkla elde ettiklerini anlatan terörist; faaliyetlerinde kullanmak üzere çaldıkları arabaların da renklerini ve plakalarını değiştirdikten sonra kullandıklarını aktardı.

Kimi silahlı eylemleri başka gruplarla birlikte uyguladıklarına değinen Abid; uyguladıkları eylemleri Facebook sosyal iletişim sitesinde bulunan Ebu Amara Birliği sayfasında yayınladıklarını belirtti.

Terörist Abid; Allahın Özgür Adamları Birliği ile Ebu Amara Birliğinin beraber uyguladıkları bir eylemde gelen talimat doğrultusunda Mahmut Ramazan isimli bir kişiyi katlettikten sonra bu kişinin İstanbul Meclisi üyelerinden Ahmet Ramazan isimli şahsın kardeşi olduğunu öğrendiklerini anlattı.

Ebu Ammar Birliğinin Mahmut Ramazan’ın katledilmesi eylemini internetteki sayfasında sahiplenmesinden sonra İstanbul Meclisinin bu eylemle ilgili sahiplenme haberinin kaldırılmasını talep ettiğini dile getiren Abid; daha sonra Ebu Ammar Birliğine katılan Hassan Haşim Ebu Ömer ve Yasin Ebu Ahmet isimli iki kişi aracılığıyla Türkiye’de bir hesap edindiklerini belirtti.

Ebu Ömer ve Ebu Ahmet’in birliğe büyük bir mali destek verdiğine ve Türkiye ile bağlantıları bulunduğuna dikkat çeken terörist; bu bağlantılar aracılığıyla Türkiye’de Ebu Ammar Birliği adına bir hesap açıldığını ve bu hesap numarasının internetteki sayfada bulunduğunu beyan etti.

İstanbul Meclisinin birliğin internetteki bir haberi silmesini istiyorsa Ebu Ammar Birliğine Türkiye’de açtığı hesap aracılığıyla maddi destek vermesi gerektiği cevabını verdiklerini söyleyen terörist Abid; İstanbul meclisinin bunu kabul etmesiyle bu haberi internetteki sayfalarından sildiklerini anlattı.

İstanbul Meclisi üyesi Ramazan’ın kardeşinin katledildiği eylemin sahiplenme haberini internetteki sayfadan kaldırmalarından iki ya da üç saat sonra İstanbul Meclisi tarafından Ramazan’ın kardeşinin katlinden orduyu sorumlu tutan beyan yayınlandığını ifade eden Terörist Abid; İstanbul meclisinin internet sayfasındaki haberin kaldırılmasına karşılık vereceğini vaat ettiği desteği de vermediğini ibraz etti.

Halep’in Andan bölgesinde İslami Emirlik konusunun direk bir şekilde açılmadığını ancak bu bölgede radikal selefi görüşlü insanların çok bulunmasının İslami emirlik kurulması için bir zemin hazırladığını anlatan terörist Abid; İslami emirlik konusunun genelde alttan alta illegal bir şekilde organize edildiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.