HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de Teröristler Devleti Töhmet Altında Bırakmak İçin Göstericilere Ateş Açtılar

Teröristler Alaettin Cemal el-Hebra ve İsmail Abdülmunim el-Ferran, Şam’ın kırsal kesimindeki Guta ve Lazkiye’ye bağlı Ceble kentinde, asayiş ve güvenlik güçlerini töhmet altında bırakmak, fitne ve kaos yaratmak amacıyla göstericilere ateş açtıklarını ve bir kısmını öldürdüklerini itiraf etti.

1982 Hama doğumlu el-Hebre, Suriye’ye televizyonunda yayınlanan itiraflarında 1984 yılından beri el-Dumeyr kentinde yaşadığını,1 yıl 2 ay önce Şam kırsalındaki Guta’ya bağlı el-Abbada bölgesinde bir ev kiraladığını söyleyerek “gösterilere katılmaya başladığımızda hak ve özgürlük talebinde bulunmak için çıktığımızı sanıyorduk. Fakat bazı gruplar aramıza sızdı ve düşüncelerimizi değiştirip silah kullanma dâhil gösterilere her türlü yolla devam etmemiz gerektiği konusunda bizi ikna etti” diye konuştu.

Terörist Hebra, gösterilerden birinde el-Abbada bölgesinden el-Neşabiye kavşağına doğru yürüyüşe başladıklarını, kavşağa 200 metre kala güvenlik bariyerindeki güvenlik güçleri elemanlarının hoparlörlerle dönmelerini istediğini, fakat reddettiklerini belirterek Zahir Kallaa adlı bir şahsın kendisine silah verdiğini ve insanların geri dönmelerini engellemek için gerginlik yaratmaları gerektiğini ifade etti.

“Böylece gizlenmek için göstericilerin arasından çekildim ve önce havaya ateş açmaya başladım” diye konuşan terörist, daha sonra göstericilerin ayaklarına ateş açtığını kaydetti.

El-Hebra, yanlarında maskeli şahısların bulunduğunu, nereden geldiklerini bilmediğini, fakat silahlı olduklarını bildirerek maskeli şahısların göstericilere ateş açtıklarına ve insanların onları göremeyecekleri bir yere gizlendiklerine dikkat çekti.

Açılan ateş sonucu 7 kişinin öldüğüne 40 kişinin de yaralandığına işaret eden terörist, ateş açıldıktan sonra ellerindeki silahların alınıp gizlendiğine dikkat çekti.

Terörist el-Hebra, taşıdıkları fanatik dini düşünceler nedeniyle bu tip eylemlere giriştiklerini, bu düşünceleri Lübnan’daki Bealbek kentine bağlı el-Zeytun bölgesi sakinlerinden Şeyh Ebu Abdulah Sukkariye’den aldıklarını söyleyerek “Dumeyr kentinde yaşarken Ebu Zer Nakkaş adlı bir şahıstan dersler alıyordum. Aramızda Hani el-Numeyri adlı çok katı bir şahıs bulunuyordu. Bu şahıs Dumeyr’de organize bir terör grubu kurmuştu” diye belirtti.

Terörist, el-Numeyri adlı şahsın yaklaşık üç ay önce askeri havaalanı ve doğal gaz hattını hedef almayı planladığını kaydetti.

Diğer yandan balıkçılıkla uğraşan 25 yaşındaki terörist İsmail el-Ferran, gösteriler başladığında Nevvar Hacuz adlı bir şahsın kendisine silah, Abdülhadi Gazel adlı şahsın ise dinamit verdiğini bildirerek oturduğu semtte gösteri düzenlenmeye başlandığında ateş açıp dinamit patlattığını ve 5 kişiyi yaraladığını dile getirdi.

“Göstericilere ateş açmamızın nedeni göstericilerle güvenlik güçleri arasında fitne yaratmak ve göstericileri güvenlik güçlerinin ateş açtığı konusunda ikna edip gerginliği tırmandırmaktı” diye konuşan terörist, Hucuz’dan yaptığı eylemlere karşılık iki üç günde bir 10 bin lira aldığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.