HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de teröristler kaçırdıkları emekli albayı öldürdüler

Suriye’de silahlı bir terör grubu, Hama ilindeki Mehrada bölgesine bağlı Kefer Hud’daki evinden aracıyla birlikte 6 Ekim Perşembe gecesi saat 23.00 sularında kaçırdıkları emekli Albay Rıdvan Ceruh el-Medluş’u öldürdü.

Yetkili askeri bir kaynak 7 Ekim Cuma günü verdiği demeçte, silahlı bir terör grubunun 6-10-2011 Perşembe gecesi saat 23.20 sularında emekli Albay Rıdvan Ceruh el-Medluş’u Kefer Hud’daki evinden bilinmeyen bir yere aracıyla birlikte kaçırdığını açıklamıştı.

Askeri kaynak, teröristlerin kaçırdıkları emekli Albay Medluş’un görüntülerini çekip sokağı harekete geçirmek ve ulusal ordumuzun imajını sarsmak amacıyla ordudan koptuğunu iddia ederek kışkırtma ve fitne kaynaklarında yayınlamaları ihtimalini uzak tutmadığına dikkat çekmişti.

Diğer yandan Suriye televizyonu aynı tarihte yayınlanan haber bülteninde, Albay el-Medluş’un kaçırıldığı haberini aktarırken telefonla görüştüğü Albayın kardeşi Faysal, ağabeyinin silahlı terör grubu tarafından kaçırıldığını belirtmişti.

Albay’ın kardeşi Faysal verdiği demeçte, silahlı grupların Perşembe gecesi saat 23.20 sularında ağabeyinin evine gelip zilini çaldıklarını, eşinin kapıyı açtığını bildirerek ardından ağabeyinin evinden seslerin geldiğini duyduklarını ve ne olduğunu anlamak için evine gittiklerini, o sırada silahlıların ağabeyini aracıyla birlikte kaçırıp bilinmeyen bir yere götürdüklerini gördüklerini ifade etti.

Bununla birlikte Suriye televizyonu, 13 Kasımda Cezire kanalının Albay Rıdvan el-Medluş’un ordudan koptuğuna ilişkin haberini yalanlamıştı.

Diğer yandan Şehit Emekli Albay Rıdvan Cerruh el-Medluş’un kardeşi Faysal el-Medluş, dün saat 14.00 sularında kardeşinin evine eşinin cevap verdiği bir telefon açıldığını, telefonda İdlib’in Cebel el-Zaviye bölgesindeki Kensafra hastanesinde emekli albaya ait olduğu sanılan bir cesedin bulunduğu haberinin verildiğini söyledi.

Şehit Albayın çocuklarıyla birlikte bildirilen mekâna giderken Adnan Kiyvan Özel Hastanesi yakınlarına bırakılan cesedi gördüklerini ve orada hiç kimsenin bulunmadığını belirten şehidin kardeşi, cesedin yüzünü teşhis ettiklerinde merhum albaya ait olduğunu gördüklerine işaret etti.

Suriye televizyonuyla bugün telefonla görüşen Faysal, “cesedi teşhis etmemiz ardından Hama’daki Kefer Zeyta Hastanesine kaldırdık. Adli Tabip ve Mecreda Genel Savcısı cesede otopsi yaptı. Otopsi sonucu sırtından, başından ve elinden üç kurşun isabeti aldığı ortaya çıktı. Tutulan zaptın ardından ağabeyimin naaşını toprağa verdik” dedi.

Bilindiği üzere, silahlı bir grup 6 Ekimde evinden arabasıyla birlikte kaçırdığı Albay el-Medluş’u katletti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Nisan 2020 (41) içerik yüklenmiştir.