HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de teröristlere karşı mücadelede büyük başarılar sağlandı

Şam’daki Polis Akademisinde bugün asayiş, güvenlik ve koruma alanlarında uzman personellere mezuniyet töreni düzenlendi.

İşlemleri yürütmekle mükellef geçici hükümette İçişleri Bakanı Muhammed el-Şear mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada; hükümetin vatan ve vatandaşların güven-istikrarını tehdit eden silahlı teröristleri kovalama ve yakalama operasyonlarında ciddi başarılar sağladığını söyledi.

Şear; Suriye halkının bilinç, inanç ve vatansever duygular içinde Suriye’yi vatan ve halk olarak hedef alan dış planların boyut ve tehlikesini idrak etmesi ardından, büyük bir gurur ve güçlü bir iradeyle bu planlara karşı koyduğunu, temel eksenlerini de çökerttiğinin altını çizdi.

Suriye’de yürütülen kapsamlı reform adımlarına işaret eden Şear; geçen kısa süre içinde bu bağlamda başarıyla hayata geçirilen reform adımlarına dikkat çekti. Şear; bu bağlamda Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın onayladığı yasama kararları ve kararnameleri örnek verirken, halkın farklı kesimleri ve bileşenleriyle el-Esad’ın yönetimindeki reform programına sımsıkı tutunduğunun altını çizdi. Ayrıca halkın bu bağlamda düzenlediği etkinliklerle reform programına desteğini net bir şekilde tüm dünyaya haykırdığını belirtti.

Şear; Suriye’de öldürme, sabotaj ve kaçırma gibi eylemlerde bulunan terör grupları ve arkalarındaki güç yada devletlerin halkın bu şekilde vatan ve liderine tutunmasından rahatsız olduklarına işaret ederek, öfkelerini masum insanları hedef alan intiharcı terör patlamalarıyla almaya çalışmakla iflaslarını yansıttıklarını söyledi.

Suriye’nin maruz kaldığı kanlı planların milletin düşmanı ABD, Siyonizm, Avrupalı bir kısım ülkeler ve kimi bölge ülkeleri tarafından hazırlandıklarını ifade eden Şear; bu planları uygulamada onlara tabi olan tekfirci ve radikal grupları kullandıklarını söyledi. Aynı zamanda para ve medya savaşıyla kiralık katilleri ve gözü dönmüş teröristleri kullanarak bir kısım insanları da seferber ettiklerini ekledi.

Şear; bir kısım tarafların Suriye ve halkını hedef alan savaşlarında insani terimleri kullandıklarına dikkat çekerken, insan hakları, demokrasi, özgürlük ve anti şiddet gibi terimlere başvurduklarını, oysa ki bu tarafların tüm bunlarla ilgileri olmadığını söyledi. Bu gibi iddialarda bulunanların tarihine ışık tutan Şear; başta Filistin, Libya, Irak, Afganistan ve daha dünyanın bir çok bölgesinde benzer iddialarla bulundukları müdahalenin sonuçlarına dikkat çekti.

Suriye’nin yaşanan kaos ve şiddete çözüm bulmada ciddi çabalar harcadığına ve bu bağlamda Annan planını kabul ettiğini ifade eden Şear; Suriye’nin bu tutumlarından, diyaloga yaptığı çağrıdan rahatsız olan terör grupları ve yandaşlarının terör eylemlerini tırmandırdıklarına dikkat çekti. Şear bu bağlamda teröristlerin suikast ve patlama eylemlerini de arttırdıklarını söyledi.

Mezun olanlara seslenen Şear; vatan ve vatandaşların onur-haysiyetlerini korumada kesinlikle mütevazi yada basit davranmamalarına çağırarak, Suriye’nin onurlu kalması için duyarlı ve sorumlu davranmalarına davet etti.

Şear; dış tarafların oyunlarına gelen yada dinin kutsal öğretilerini ve ilkelerini saptıranlardan etkilenenleri vatan onurunu ve haysiyetini korumaya çağırarak, Suriye ve halkını hedef alan planların arkasında bulunan tarafların asıl niyetlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Kendi tarafından Polis Akademisi Müdürü Albay Ahmet Ferhan; bilimsel, askeri ve teknik eğitimlerini başarıyla bitiren mezunları bilgi ve deneyimlerini güncel tutmakla birlikte, görevlerinde ulusal çıkarları her şeyden üstün tutmaya çağırarak görevlerinde başarılar diledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.