HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Suriye’de terörle mücadele görüşmeleri

ran genel kurmay başkanı Suriye cumhurbaşkanı ile Şam’da görüştü. Savunma Bakanı aynı zamanda, Rus mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülkenin terörle mücadele meselesindeki attığı adımlar üzerinde görüş alışverişinde bulundu. İran, Suriye ve Rusya Lübnan Hizbullah’ı eşiğinde bölgede terörle mücadelenin gerçek eksenini oluşturmuş bulunuyorlar.

İran İslam Cumhuriyeti genel kurmay başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri Perşembe günü Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad ile başkent Şam’da bir araya gelerek, son günlerde Suriye ordu birliklerinin terörizm karşısında elde ettiği zaferlerden dolayı tebrik etti. Tümgeneral Bakıri en kısa zamanda Suriye topraklarında terörün kökten yok olması temennisinde bulunarak İran İslam Cumhuriyetinin Suriye halkı ve milletine verdiği desteklerini sürdüreceğine vurgu yaptı. Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad ise bu görüşmede Seyyid Imam Ali Hamaney, İran hükumeti ve milletinin Suriye’ye verdiği kapsamlı destekten dolayı takdir etti.

Aynı zamanda İran savunma bakanı Tümgeneral Emir Hatemi Perşembe günü Rusya savunma bakanı Sergey Şoygo ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin kızgınlığı ve İran aleyhindeki baskılarını arttırmasının nedenlerini Suriye’de terörle mücadele meselesinde İran ile Rusya’nın attığı ortak adımlarında özetleyip bu girişimleri ABD’nin tehlikeli planlarını suya düşürdüğünü belirtti.

Hali hazırda Tümgeneral Bakıri’nin Şam’a yaptığı ziyareti büyük bir önem arz edip İran İslam Cumhuriyetinin terörle mücadelede kararlı olduğunu ve Suriye’nin yasal hükumetine destek verdiğini gösteriyor.İran ve Suriye arasındaki stratejik işbirliği teröristleri özellikle IŞİD terör örgütünü helak olma aşamasına getirmiştir ki bu çerçevede Rusya ve Lübnan Hizbullah’ı da büyük rol üstlenmiştir. Başka bir ifadeyle İran, Suriye, Lübnan islami direniş cephesi ve Rusya terörle mücadelenin gerçek ekseninde yer alıp bu işbirliği neticesinde IŞİD’ın sözde ilan ettiği hilafeti Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yer alan Musul’da çökmüştür. Bugün Suriye krizi üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen teröristler artık ülkenin alan denklemlerinde oynamıyor ve yenilgiye mahkumdur.

Suriye doğusunda stratejik öneme sahip olan Deyruzzur kentinin 3 yıllık ablukası kırıldı . Irak sınırına yakın bulunan Suriye’nin bu kenti IŞİD teröristlerinin iki ülke arasında iletişim kurma hattını oluşturuyordu.Geçen Salı günü de IŞİD’ın komutanlık merkezi sayılan Rakka kenti bu şer unsurlardan temizlendi. İşte tüm bu başarılar terörle mücadelenin gerçek ekseninin faaliyetleri ve çalışmaları sayesinde gerçekleşmiştir. Bu cephenin karşısında Arabistan, Amerika ve İsrail rejiminden oluşan şer ittifak Suriye krizinin başından beri ellerinde ne varsa kullandılar ancak direniş ekseni karşısında hep yenilgiye uğradılar.

ABD IŞİD karşıtı koalisyonu oluşturmakla aslında bu tekfiri terör örgütünü yönetme işini üstlendi ve bu terör örgütü ne zaman direniş ekseninden darbe aldıysa İsrail rejimi ile ABD işin içine girdiler. Bu bağlamda İslam inkılabı muhafızlar ordusu kara kuvvetler genel komutan yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Araki 11 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Suriye ve Irak’ta teröristlerin teslim olmaları yaklaşırken ABD ordusu silah ve beslenme sevkiyatı ile IŞİD’i desteklediler.

Netice itibarı ile İran, Suriye ve Rusya’nın stratejik işbirliği bölge ve Suriye’de IŞİD gibi terör örgütlerinin kökten yok olmalarının garantörü ve Suriye’nin siyasal ve savaş cephelerinde yaşananlar bu işbirliğin aydın ufkunu gösteriyor.Tümgeneral Bakıri’nin belirttiğine göre, Suriye’de terörizm tamamen yok oluncaya kadar İran, Suriye devleti ve milletinin yanında yer alacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.