HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de Yakalanan Teröristlerden İtiraflar: Silah Kaçırma Ve Bomba Düzenekleri Yerleştirip Patlatma Eylemlerine Katıldık

Suriye Ordusunun operasyonları sırasında yakalanan teröristler, Nusra Cephesine bağlı olduklarını, Şam kırsalında ordu güçleri ve vatandaşlara karşı çok sayıda suç işlediklerini, terör patlamaları gerçekleştirerek Lübnan topraklarından Suriye’ye silah ve mühimmat kaçırdıklarını itiraf etti.

Terörist Nevvaf Hassan el-Numani Suriye televizyonunun dün gece yayınladığı itiraflarında, Nusra Cephesine üyelik suçuyla Seydnaya Cezaevinde tutuklu bulunan selefi ve vahhabi fikirli amcası Muhammed Ahmet el-Numani’nin cezaevinden çıktıktan sonra Nusra Cephesine bağlı Huzeyfe Bin el-Yeman Tugayları adlı bir terör grubu kurduğunu bildirdi.

Amcası ile sıkı ilişkileri sonucu, kendisini Suriye’deki rejime karşı cihadın İsrail’e karşı cihattan daha önemli olduğu konusunda ikna ettiğini, amcasının İslami hilafet kurmak için silah dahil her türlü yöntem kullanmanın mubah olduğunu, buna karşı gelenleri dini ve mezhebi ne olursa olsun öldürülmesi gerektiğini söylediğini ifade etti.

Amcasının cezaevinde birlikte olduğu şahıslarla bir araya gelip İslam hilafeti kurma, rejime son vermek amacıyla silahlı eylemler yapma, hücre ve silahlı tugaylar oluşturma konusunda anlaştığını bildirdi. Terörist, bunların bir kısmının Nusra Cephesine katılırken bir kısmının da içinde Huzeyfe Bin el-Yeman Tugaylarının bulunduğu Ahrar el-Şam Tugayı adı altında örgütlendiklerini aktardı.

El-Numani, amcasının Madaya bölgesinden Keferkuk beldesine silah getirerek terör grubu üyeleri aracılığıyla araçlarda yapılan gizli bölmeler içinde Katana bölgesine taşıdığını söyleyerek Katana, Kunaytra, Han el-Şeyh, Cdeydet Artuz, Madaya ve el-Zebedani’de çok sayıda gencin silahlandırıldığını belirtti.

Terör grubunun finansmanının Muhammed Avad adlı teröristin Suudi Arabistan’daki kardeşi ve Suudi Arabistan’a giden Ebu Suheyb adlı şahıs tarafından yapıldığına işaret eden terörist, Suudi Arabistan’dan gelen paraların Nusra Cephesi ve Hazife Bin el- Yeman Tugayı arasında paylaştırıldığını ekledi. Terör grubunun talimatıyla askeri güvenlik müfrezlerine yakın noktalar ve çeşitli bölgelere bomba düzenekleri yerleştirip bombaladıklarını ve görüntülerini çektiklerini itiraf eden terörist, bu terör eylemlerinde askeri araçları, ordu askerlerini ve vatandaşlar hedef aldıklarına dikkat çekti.

Terörist, Nusra Cephesi Emirinin Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Ecnadin Tugaylarına saldırma kararı aldığını, tugay içindeki bir asker aracılığıyla tugay hakkında bilgi edindiklerini, bir haftalık takibin ardından tugaya baskın düzenleyip füze deposu dâhil silah depolarını çaldıklarını ve Han el-Şeyh bölgesine kaçırdıklarını ifade etti.

Terörist el-Numani, askeri bir araca bomba yükleyerek Katana’da devlet çalışanları ve askerlerin oturduğu askeri lojmanlarda patlatarak çok sayıda insanın ölümüne neden olduklarını söyleyerek Yafur’un Ras el-Ayn bölgesinde yeni bir hücre oluşturarak Yafur otoyolu üzerinden geçen araçlara ateş açtıklarını ekledi.

Terörist, el-Adavi bölgesine ait havadan görüntüleri içeren bir CD ve patlatma cihazını Şam’daki silahlı terör gruplarına iletmek üzereyken yakalandığını bildirdi.

Şifre kod adlı Terörist Ali Heysem el-Salih ise, kaçakçılık yaptığını, olayların başlaması ardından kendisinden silah kaçırmasının istendiğini söyledi.

Terörist, Kudseyya, Katana, Yafur ve Kadem bölgelerine para karşılığında araçların gizli bölmelerinde Lübnan’ın Herira ve Kefir el-Zeyt bölgelerinden gelen büyük miktarda silah ve mühimmatla birlikte patlayıcı madde taşıdıklarını aktardı.

Terörist el-Salih, Raas el-Ayn bölgesinden el-Sabbura’ya büyük miktarda bomba düzeneğini silahlı terör gruplarına ulaştırdığını bildirerek bomba düzeneklerinin Kudseyya ve Katana’ya dağıtıldıklarını ifade etti. Kendisinden Kudseyya bölgesindeki askeri bariyerlerden birini ele geçirmesinin istendiğine işaret eden terörist askerlerin ateş etmesi üzerine bir teröristin yaralandığını ve bariyeri ele geçiremeden kaçtıklarını kaydetti.

Terörist, kendisinden Yafur’da Meşaan el-Cebburi çiftliğini takip etmesinin istendiğini belirterek “bana el-Cebburi’yi hedef almak amacıyla bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı düzenleyeceğim bildirildi. Fakat bir süre sonra yakalandım” dedi.

Terörist Halit İsam el-Leşin ise, Lübnan Suriye hattında kaçakçılık yaptığını, daha sonra silahlı terör gruplarına silah taşımaya başladığını bildirerek orduyu hedef alan birçok eyleme katıldığını, Kudseyya’da ordunun operasyonlarına hedef olan Nusra Cephesine bağlı terör gruplarını kurtarma eylemine de iştirak ettiğini söyledi.

Terörist Mahmut Memduh el-Leşin ise, silahlı teröristleri para karşılığında Keferkuk bölgesinden Yafur’a taşıdığını, bununla birlikte askeri bariyerleri hedef alan saldırılara katıldığını aktararak orduya askeri yardımların ulaşmasını engellemek amacıyla yollara bomba düzenekleri yerleştirdiklerini söyledi. Çiftliğini terör gruplarına tahsis ettiğini belirten terörist Alaettin Şahin, aynı zamanda onlara demirci ustası temin ettiğini söyledi.

Terörist Abdülkerim Ğandur, Abdülaziz Ğandur adlı şahsın kendisine terör grubuna katılmayı teklif ettiğini ve silah verdiğini ifade ederek bira fabrikasının yakınında bariyer kurduklarını, iki yolcu otobüsünü durdurarak iki askeri kaçırdıklarını ve bir bodrum katına hapsettiklerini bildirdi.

Aynı eylemi tekrarlayıp iki asker daha kaçırdıklarına işaret eden terörist, birçok bölgede askeri bariyerlere saldırdıklarını kaydetti.

Taksi şoförü olduğunu belirten terörist Muhammed Rislan Zeyn el-Arap, eşinin dayısı Muhammed Ahmet el-Numani’nin 7 yıl kaldığı cezaevinden çıkması ardından kurduğu terör grubuna katıldığını, grubun çoğunluğu Katana’dan olan 40 kişiden oluştuğuna dikkat çekti.

Terörist, oluşturulan silahlı terör grubuna Keferkuk’tan Katana’ya silah ve her türlü ihtiyaçlarını taşıdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.