HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de yaralanan muhalif terörist doğrudan İsrail’e sevk edildi

TimesofIsrael’de yer alan habere göre geçtiğimiz gün Suriye’de muhalif bir doktorun çatışmada yaralanan hastayı İsrail’e sevk ettiği yazıyor

Haberde İsrail hastanesinde tedavi edilen muhalifin üzerinden bir not çıktığı belirtilerek notun kibar bir dille kaleme alındığı ve hastanın daha önce aldığı tıbbi müdahaleden bahsettiği yazıyor.

Salı günü İsrail’e getirilen Suriyeli bir muhalifin üzerinde doktorunun el yazısıyla Arapça kaleme alınmış bir not bulunuyordu. Notta hastanın Suriye’de gerekli tedaviyi alamadığından yakınılıyor ve İsrail’den hastanın hayatını kurtarması ricasında bulunuluyordu.

İsrail’in Suriye’deki çatışmalarda yaralananları kapılarını açtığı zaten biliniyordu fakat bu hadise Suriye’den sınırı geçen tek ‘sevk edilmiş hasta’ olma özelliğini taşıyor.

Bir doktor tarafından imzalanmış ve 8 Haziran tarihi düşülmüş not “Merhaba saygıdeğer cerrah” sözleriyle başlıyor ve Kanal 10’un yaptığı çeviriye göre, 28 yaşındaki hastanın göğsüne bir kurşun girdiği, diyaframına ve karaciğerine de şarapnel isabet ettiği yazıyor.

Suriye’de hastanın karın bölgesinde yoğun kanama olduğu gözlenmiş, fakat karaciğerdeki hasarlı bölge dikilememiş. Ameliyatı yapan doktor, ameliyattan sonra kanamayı azaltmak için bölgeye yapan bir sargı kullanmış ve bu sargıların bir an önce değiştirilmesi gerektiğini yazdığı notta belirtmiş.

Hastanın 2 gün boyunca hastanede tutulduğu ve birkaç farklı çeşit ilaç verildiği yazılı olan notta, “Lütfen ne gerekiyorsa yapın, şimdiden teşekkürler” sözleriyle sonlanıyor.

İsrail’in şimdiye kadar Suriye iç savaşında yaralanan 20 kadar yaralıyı tedavi ettiği ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Suriye sınırına yakın bir bölgede yaralılar için küçük bir hastane kurduğu biliniyor. İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından Salı günü Ziv Medical Center’a transfer edilen bu hastanınsa İsrail sınırları içine alınarak tedavi edilen ilk Suriyeli olduğuna inanılıyor.

Zic Hospital’in Travma bölümü direktörü Dr. Amiram Hadari hastaya Suriye’de uygulanan operasyonun muhtemelen geçici kurulan bir hastanede gerçekleştirildiğine ve temel yardımların yapıldığına fakat yine de hayat kurtardığına vurgu yaptı.

Yaralarına pansuman yapılan hasta, hayati tehlikesini atlatmış değil fakat durumu stabil, ve henüz yoğun bakımdan çıkarılmadı.

Geçen hafta İsrailli doktorlar tedavi etmeye çalıştıkları Suriyeli bir yaralının cebinde bir el bombası bulmuşlardı.

Hastada el bombası bulunmasının ardından polis patlayıcı maddeyi dışarıya çıkarana kadar hastanenin travma bölümü geçici olarak tahliye edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.