HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de yaşanan katliamlara karşı bir komisyon kurulması çağrı yapıldı

Suriye İnsan Hakları Gözetleme Örgütü, Suriye’de yaşanan katliamlara katılan taraflara karşı, uluslar arası cinayet mahkemesinde dava açılması başvurusu yapılması amacıyla İslam Ulemaları, hukukçular ve insan hakları örgütleri temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

Şebeke dün yayınladığı ve bir nüshası SANA’ya ulaştırılan beyanında, kral ya da başkan görünümündeki tekfirciler tarafından yayınlanan gayrı meşru fetvaları şiddetle kınayarak İslam dininde ya da başka dinlerde hiçbir meşruluğu olmayan bu fetvaların daha fazla kan dökülmesine ve şiddetin artmasına yol açtığını beyan etti.

Söz konusu fetvaların düşünce özgürlüğü önünde büyük bir engel teşkil etmeye başladığına değinen Şebeke; düşünce, inanç ve din özgürlüğünün başta uluslararası insan hakları beyannamesi olmak üzere birçok anlaşma ile korunma altına alınmış olduğuna işaret etti.

Şebeke; kâfirlerle mücadele ve cihat için yayınlandığı iddia edilen bu fetvaların semavi hiçbir dinde yeri olmadığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.