HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’de yolu kesmeye çalışan teröristlerle silahlı çatışma yaşandı

Suriye bomba imha ekipleri dün silahlı terör gruplarının Homs kentinin Bustan el-Divan semtinde yerleştirdiği el yapımı üç bombayı hiçbir hasar ve can kaybı yaşanmadan imha etti.

SANA muhabiri, bombaların el yapımı ve uzaktan kumandalı olduğunu bildirerek bombaların insanların yoğun oldukları yerlere yerleştirildiğine dikkat çekti.

Silahlı Terör Grubu Tuğgenerali Hedef Aldı

Silahlı bir terör grubu dün Homs’un el-Müşrife bölgesinde Tuğgeneral Abdülkerim el-Deyri ve korumalarını hedef aldı.

SANA muhabirinin edindiği bilgiye göre Tuğgeneral, görev yerine gittiği sırada silahlı terör grubu tarafından ateşe maruz kalarak yaralandı.

Bir diğer silahlı terör grubunun Homs caddelerinden birinde Pejo türü bir araca saldırması soncu bir Astsubay Üstçavuş şehit düştü araçta bulunan diğer elemanlar da yaralandı.

Curatelşeyyah bölgesinde ise silahlı terör grubunun insanlara yaylım ateşi açması sonucu birçok sivil vatandaş yaralandı.

Ayrıca silahlı terör grubu Homs kentinde Suriye Televizyonu muhabirinin kullanmakta olduğu aracın yanı sıra Depolama ve Pazarlama Kamu Kurumu il müdürü ve Tarım İl Müdürlüğüne ait araçları gasp etti.

Bu arada güvenlik birimleri silahlı terör gruplarına ait birçok silah ve mühimmat ele geçirdi.

Teröristler Mühendise Suikast Düzenlediler

Öte yandan silahlı terör gruplarının ülkedeki bilim, deneyim ve performans kadrolarını hedef almaları çerçevesinde dün Homs kentinin Ğuta semtinde Askeri İnşaat Kurumunda çalışan Mühendis Nadir el-Deyri’ye suikast eylemi düzenledi.

SANA Muhabiri silahlı bir terör grubunun; sözü geçen semtten resmi bir arabayla geçen Mühendis el-Deyri ve kuzeni Muhammed Süleyman el-Deyri’ye ateş açtığını ifade ederek; Mühendis’in aldığı kurşun isabetleriyle olay yerinde şehit düştüğünü belirtti. Muhabir; şehit mühendisin kuzeninin ise; bir çok yerinden isabet aldığını ve derhal Homs Devlet Hastanesine kaldırıldığını ekledi.

Şehit Mühendis el-Deyri’nin 1965 Homs – Kafar Aya doğumlu olduğunu söyleyen Muhabir; bir başka terör grubunun dün bulunduğu suikast girişimi neticesinde yaralanan Tuğgeneral Abdülkerim el-Deyri’nin kardeşi olduğunu söyledi.

Yolu Kesmeye Çalışan Teröristlerle Silahlı Çatışma

Bu arada güvenlik birimleri; Homs kırsalında düşen Tel Kalah bölgesindeki el-Zara köprüsü yakınlarında otoyolu kesmeye çalışan silahlı bir terör grubuyla çatışmaya girdi.

Çatışmada güvenlik birimlerinden bir mensup şehit olurken, 4 mensup yaralandı. Terör grubu saflarında ise bir çok terörist ölü ve yaralı düştü.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (70) içerik yüklenmiştir.