HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’deki Batılı büyükelçilikler savaşa yıllar öncesinden hazırlanmışlar

Suriyeli üst düzey bir güvelik kaynağının belirttiğine göre; Suriye güvenlik birimleri, İngiltere büyükelçiliğinin olayların başlamasından önce Şam’daki bütün hedefleri belirlediğini ispat eden kanıtlara ulaştı.

Kaynağın sıraladığı hedefler, Suriye başkenti Şam’daki bütün politik, askeri ve emniyet binalarının yanısıra tüm hastaneleri, okulları, enerji santrallerini, PTT’leri ve medya organlarının binalarını da kapsıyor.

Böyle bir delilin ilk defa bulunmadığına işaret eden kaynak, ABD ve İngiltere büyükelçiliklerinin olaylardan önce bazı mahalle ve kasabalarda insani yardım adı altında kurup tesis ettikleri gelişmiş internet bağlantıları ve sağlık ocaklarının daha sonra Suriye ordusuna karşı savaşta kullanıldığına dikkat çekiyor.

Duma’da yabancı bir istihbarat subayının yönettiği, gelişmiş cihazlarla donatılmış bir operasyon odası bulduklarını belirten söz konusu güvenlik kaynağı, odanın bir duvarında dev ekranlı bir ekran gördüğünü, ekranda devlete ait bazı gizli adresler dahil ürkütücü bir hedef haritası olduğunu söyledi.

Bu hazırlıkların tahminen olayların en az beş yıl öncesine dayandığını söyleyen kaynak sözlerini şöyle tamamladı: “Aslında bilmediğimiz bir şey değildi ama biz çok iyimser baktık. Bu kadar da olmaz, dedik. O yardımların gerçekten de insani amaçlı olabileceğini sandık. Hata yaptık, hem de büyük bir hata.”

Başa dön tuşu
Bugün 27 Şubat 2024 (26) içerik yüklenmiştir.