FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’deki Filistinli mülteciler için acil yardım talebi yapıldı

BM’nin Yakın Doğu’da Filistinli Mülteciler için Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) yetkilisi Suriyedeki Filistinli mülteciler için 200 milyon dolar acil yardıma ihtiyaç olduğunu bildirdi.

BM’nin Yakın Doğu’da Filistinli Mülteciler için Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) yetkilisi Filippo Grandi, dün (16 Haziran) yaptığı açıklamada, Suriye krizinin tırmanmasıyla bu ülkede Filistinli mültecilerin yerleştiği 12 kamptan 7’sinde farklı ölçülerde çatışmalar meydana geldiğini hatırlattı. Çatışmaların, 560 bin Filistinli mültecinin evsiz kalmasına yol açtığına işaret eden Grandi, mültecilerin güvenlik sorunu nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kaldıklarına ve hayatlarını korku dolu bir ortamda sürdürdüklerine dikkat çekti.

Grandi, UNRWA’nın Suriye’deki Filistinli mültecilere gerekli insani yardımı sağlamak için uluslararası toplumu 200 milyon ABD Doları bağışlamaya çağırdığını dile getirdi.

Ürdün’ün daha fazla Filistinli mülteci kabul etmek istememesi nedeniyle, söz konusu mültecilerin Suriye’den ayrılmaları durumunda sadece Lübnan’a gidebileceklerini belirten BM yetkilisi, konuyu Ürdün Dışişleri Bakanı Naser Judeh ile de görüşeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.