HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’deki tekfirci teröristlerin kimyasal silahları kullanma belgeleri

Suriye hükümet sözcüsü ve kimyasal silahların yasaklanması anlaşmasından sorumlu başkanı Samer Abbas yaptığı açıklamada, Şam hükümetinin tekfirci terör örgütlerinin sivil halka kimyasal silahlar kullandığına ilişkin bilgi ve belgeleri Şam’daki “kimyasal silahların yasaklanması konvansiyonunu denetleme örgütü teknik sekreterliğine- OPCW ” sunduğunu söyledi.

Amerika, İngiltere, Avustralya, Slovak ve Slovenya uzmanlarından oluşan OPCW denetçi heyeti Şam’da faaliyetlerini sürdürmektedir. Kimyasal silahların yasaklanması konvansiyonunu denetleme örgütünün başkanı Ahmed üzümcü geçenlerde yaptığı açıklamada, Suriye’deki terör örgütlerinin çok sayıda Kimyasal silah kullandıklarını, son zamanlarda bu sayının 20 defadan fazla olduğunu söyledi. DAEŞ terör örgütünü araştıran Amerika araştırma merkezi -IHS ise tekfirci DAEŞ terör örgütünün 2014 yılından beri Irak ve Suriye’de 71 kez Kimyasal silah kullandığını bildirdi.

Uluslararası hukukçular, Suriye’de silahlı saldırılar yapan terör örgütlerinin bütün insani değerleri hiçe saydıklarını ve işledikleri cinayetlerinde hiçbir sınır tanımadıklarını vurgulamaktadırlar. Söz konusu tekfirci teröristler, destekçisi ülkeler ve özellikle Arabistan’a sulta kurmuş olan Suudi hanedan rejiminin çok boyutlu desteğine sahip olup kimyasal silahlar dahil her türlü silah ve mühimmat ile donatılmaktadırlar.

Suriye’de yeni kurulan “‘El-Hey’etu-l İslamiyye es-Suriyye” çatısı altına ittifak kuran El-Kaide uzantısı selefi Vahhabi tekfirci terör örgütleri olan “Şam Fethi Cephesi, Şam Cephesi, Ceyş-ul İslam, Ahrar uş-Şam, Feylak’uş Şam, Ecnadu Şam ve Nureddin Zengi” gibi örgütlerin sözde İslam âlimlerinin ve şeri fetva şurasının fetvalarına göre, kafirler ile savaşta yani vahhabiliği kabul etmeyen Müslümanlarla savaşta “sivil-asker, kadın ve çocuk ile erkek” ayrımı yapılmaz ve hepsinin katli vaciptir. Bu sözde İslami ve özde Vahşi ve hunhar tekfirci terör örgütlerini destekleyen ve besleyen Batılı güçlerle bölgedeki gerici ve dikta Arap rejimleri, teröristlerin kullandıkları kimyasal silahları Suriye hükümetine mal etmeye çalışıyor ve karalama kampanyasını sürdürüyorlar.

Hâlbuki Suriye hükümeti BM güvenlik konseyinin 27 Eylül 2013 tarihinde ve 2118 sayılı kararıyla bu ülkeyi kimyasal silahlardan arındırdı. Suriye hükümeti, kimyasal maddelerini, kimyasal silahları yasaklayan denetleme örgütüne teslim etti. Buna karşılık NATO hala kimyasal silahlarını geliştirip korumaktadır. Batılı güçler ile bölgesel işbirlikçisi rejimler, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığını iddia ederek Beşar Esad hükümetine ve Suriye ordusuna karşı komplolarını sürdürmektedirler.

DAEŞ ve Şam Fetih ordusu, Ceyşul İslam gibi Suudi rejimiyle Katar uzantısı tekfirci terör örgütlerinin kimyasal silahlar kullanmalarından amaç, Sivil halkı dehşete düşürüp, onların Irak ve Suriye merkezi hükûmetlerini desteklemekten kaçınmalarını sağlayıp teslim almaktır. Irak ve Suriye hükümetleri ve ordularıyla Halk direniş güçleri son zamanlarda tekfirci terör örgütlerini imha harekâtını başarılı bir şekilde sürdürmektedirler. Bütün güç dengeleri Suriye ve Irak halkı lehine gelişmektedir. Bu nedenle terörü destekleyen küresel emperyalist güçlerle gerici Arap rejimleri, Irak ve Suriye ordusunu karalamaya çalışmaktadırlar. Tekfirci terör örgütlerini yeniden Yapılandırıp, Suriye ordusunu geri püskürtmek, yeniden güç dengesini terör örgütleri lehine çevirmek, terör örgütlerini kesin imhadan kurtarmak için Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı yalanını türetip yaymaktadırlar.

Tekfirci teröristler Suriye komşusu ülkelerden kimyasal maddeler ithal edip, batılı ve Arap uzmanların yardımıyla onları kullanmış bulunuyor. Fakat teröristlerin bol miktarda kimyasal silahlar kullanmaları sonucu, dünya toplumu daha hassas hale gelmiştir. Bu nedenle Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı yalanıyla kamuoyunu aldatıp saptırmaya çalışıyorlar. Rusya ile bir çok uluslararası kuruluş, terör örgütlerinin kimyasal ve biyolojik silahlar geliştirip kullanma tehlikesinin bulunduğunu ilan ettikleri halde, Batılı güçler bu raporları göz ardı etmektedirler. Çünkü Batılı ülkelerin tekfirci terör örgütlerine hangi kimyasal silahları temin ettiklerini ve hangi kimyasal silahlara sahip olduklarını biliyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (64) içerik yüklenmiştir.