HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’deki teröristler dış güçlerden silah ve para desteği alıyorlar

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün sabah saatlerinde Rusya Duma Meclisinde Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Alexei Pushkov’u kabul etti.

Pushkov görüşmede; Rusya’nın Suriye’de cereyan eden reform sürecine desteğini belirtirken, Suriye’de yaşanan krize her hangi bir dış müdahale olmadan ilgili tüm taraflar arasında diyaloga dayalı olarak siyasi bir çözüm bulma yönünde çabaları sürdürme gereğinin altını çizdi.

Suriye’deki güvenlik ve istikrarın önemine vurgu yapan Pushkov; bunun Ortadoğu ve dünya barış-istikrarının temelini oluşturduğunu söyledi.

Pushkov; Suriye’nin içişlerine yönelik yabancı güçlerden yapılacak her hangi bir müdahaleye Rusya’nın karşı tutumunu belirtti. Rusya’nın bu tutumunun uluslararası kanunların temellerine tutunması ve Suriye halkının çıkarlarını sağlamaktan kaynaklandığına dikkat çeken Pushkov; uluslararası güvenlik konseyinin Suriye konusunda hiç bir tarafı diğerine kaydırmaması gereğinin altını çizdi.

Kendi tarafından Cumhurbaşkanı el-Esad; dost Rus halkı ve Rusya yönetiminin Suriye’den yana tutumlarına takdirlerini ifade etti.

El-Esad; dış taraflarca silah ve finans temini sağlanan silahlı terör grupları aracılığı ile Suriye’yi devlet ve toplum olarak hedef almak için cereyan eden durumların gerçeğini direk bir şekilde gözlemlemeye gösterdiği özene ilaveten Suriye’den yana tutumlarından dolayı dost Rus halkı ve Rusya yönetimine takdirlerini ifade etti.

Tüm bunlarla Suriye’nin istikrar-güvenliğini sarsmaya çalıştıklarını söyleyen el-Esad; özellikle uygulanan reformlar ardından çözüm için harcanan her çabayı çökertmeye çalıştıklarını ekledi.

Görüşmeye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Halk Meclisinde Arap ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Süleyman Haddad ve Pushkov’a eşlik eden heyet katıldı.

Diğer yandan Halk Meclisi Başkanı Mahmut el-Ebraş; Haddad ve Rusya’nın Şam Büyükelçisinin katılımıyla Pushkov ile bir oturum düzenledi.

Ebraş görüşmede; ilkeli tutumlarından caydırılması amacıyla Suriye’nin maruz kaldığı baskı-dayatmalar, ekonomik yaptırımlar ve medya savaşına ışık tuttu.

Aynı çerçeve altında Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim Pushkov ve ona eşlik eden Rus heyetle bir araya geldi.

Muallim ve Pushkov arasında yapılan görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcıları Faysal Mikdat ve Abdülfettah Ammura, Halk Meclisinde Arap ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Haddad, Rusya’nın Şam Büyükelçisi ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında Avrupa İdaresi Daire Müdürü katıldılar.

Pushkov: Görüşmelerde Vizyonlarımız Daha Çok Netleşti

Halk Meclisi Başkanı Ebraş ile görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Pushkov; Cumhurbaşkanı el-Esad ve Muallim ile kapsamlı, yapıcı ve önemli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Pushkov bu görüşmelerde; Suriye’de yaşanan durumlara ilişkin vizyonlarının netleştiğini ifade ederken, bunun Rus parlamenterlerin gerçeklere dayalı bir portre çizmelerine ek olarak Rus tutumunun daha iyi bir şekilde netlik kazanmasına da yardımcı olacağını belirtti.

Nüfuza sahip bir kısım büyük ülkelerin sonunda insani olmayan müdahalelere dönüşen insani müdahale temelinde dış müdahalelerde bulunma uğraşında olduklarına dikkat çeken Pushkov; Rusya Duma Meclisinin bu gibi müdahaleleri mutlak bir şekilde reddettiğinin altını çizdi.

Pushkov; nüfuz sahibi büyük ülkelerin, egemen ve bağımsız ülkelerin içişlerine müdahale aracılığı ile kendi çıkarlarını sağlamada uluslararası örgütlerin kullanılmasına sınır koyulması çağrısında bulundu.

Rusya Duma Meclisinin son olarak, Suriye’deki krizin siyasi yollarla çözülmesi için çağrı yaptığı bir bildiri yayınladığına işaret eden Pushkov; Meclisin bildirisinde Suriye’nin içişlerine her türlü dış müdahaleyi reddettiğine dikkat çekti. Pushkov bu bildirinin, muhtelif düşünce ve siyasi akımlarıyla Rusya toplumunun tümünü temsil eden meclis üyelerinin tamamının onayını aldığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.