HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’deki teröristler: Saldıracağımız hedefleri Türkiye’yle istişare ediyoruz

Suriye’deki teröristler, Arap ülkeleri tarafından temin edilen gelişmiş silahları Türkiye üzerinden teslim aldıklarını söyledi.

El Alem televizyonunun haberine göre Fransız Le Figaro gazetesinden Georges Malbrunot’a açıklamada bulunan Suriyeli silahlı grup üyeleri, paraları Suudi Arabistan ve bazı diğer Arap ülkeleri tarafından ödenen silahların kendilerine CIA’nın gözetiminde Türkiye’de teslim edildiğini söyledi.

Suriyeli bir muhalif, Georges Malbrunot’a silah almak için 40 kişilik bir heyetle Türkiye’ye gittiklerini belirterek aralarında RPG-9 gibi gelişmiş tanksavar roketleri aldıklarını söyledi.

Silahların Suudi Arabistan’dan uçaklarla Adana’ya getirildiğini belirten Suriyeli militan, “Biz Suriye’de saldıracağımız hedeflerle ilgili olarak Türkiye ile istişare ediyoruz. Şu anda Suriye dışında askeri müşavir olarak temsilcilerimiz var” dedi.

Lübnan’da yayımlanan el-Cumhuriye gazetesi tarafından da yayımlanan haberde Georges Malbrunot silah kaçakçılığının tamamen gizli şekilde yapıldığını belirtilerek Müslüman Kardeşlere bağlı silahlı grupların silah temini konusunda özel kanallara sahip olduğunu ve sahada belirleyici olabilmek için de aldıkları silahları yalnızca kendi taraftarlarına verdiklerini yazdı.

Daha önce bu konuda New York Times gazetesinde yayımlanan haberlere de işaret eden Georges Malbrunot, silahları teslim alan kişilerin CIA görevlileriyle koordinasyon içinde bulunduğunu ve daha önce Suriyeli muhalif grupların silahlandırılmasına kuşkuyla bakan Batılı ülkelerin artık bu silahların kullanılmasına öncelik verdiğini ifade etti.

Georges Malbrunot, Batılıların söz konusu silahları Suriye ordusundan ayrılanların oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı gruba verdiklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.