HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den ABD ve Fransa’nın kimyasal silah iddialarına yalanlama

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialarına yanıt geldi. Şam, iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Suriye devlet televizyonu SANA’nın aktardığına göre Suriye hükümeti, Tillerson’ın, Doğu Guta bölgesinde kimyasal silah kullandıkları yönündeki iddialarını yalanladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada “Suriye hükümeti olarak, ABD ve Fransa dışişleri bakanlarının, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki gerçek olmayan iddialarını kınıyoruz. Bu Suriye’ye yönelik sistematik siyasi saldırıların bir parçası” ifadeleri kullanıldı

Açıklamada Şam’ın, kimyasal silah kullanımı iddialarının objektif bir şekilde soruşturulması için her zaman işbirliği yaptığı ve gerekli tüm koşulları sağladığı, ancak Batı’nın buna sürekli karşı çıkıp soruşturmayı politize ettiği vurgulandı.

Ayrıca Suriye karşıtı kampanyalar çerçevesinde soruşturma sonuçları beklenmeden hiçbir dayanağı olmayan suçlamalar yöneltildiğinin altı çizildi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.