HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den ABD’ye sert uyarı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, ABD’yi siyonist İsrail’in ortaya koyduğu iddiaları sahiplenmemesi konusunda uyardı. Dışişleri Bakanı Muallim, “ABD’yi siyonist İsrail’in asılsız iddialarının peşinden takılmaması konusunda uyarıyoruz.” dedi.

Muallim, yaptığı açıklamasında ülkesinin bölgede güven ve istikrarın sağlanması konusunda yapıcı bir rol oynadığını söyledi.

Muallim,”Tüm dünya bölgede güvenlik ve istikrarı sağlama konusunda Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın yönetimindeki Suriye’nin oynadığı yapıcı rolü ifade ediyor. Herkesin bunu kabul ettiği bir zamanda, uluslararası kamu oyu Irak’a yönelik savaştan önce ABD’nin iftiralarını hâla hatırlamaktadır. Görünüşe bakılırsa ABD’nin yeni yönetimi aynı senaryoyu tekrarlamaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, “ABD’yi siyonist İsrail’in asılsız iddialarını sahiplenmesi ile ilgili olarak uyarıyoruz. Şunu da teyit etmek istiyorum ki bölgenin güven ve istikrarını sarsan asıl konu ABD’nin siyonist İsrail’i her türlü gelişmiş silahlarla donatması ve bizim aleyhimize İsrail hükümetinin asılsız iddialarının peşinden gitmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton siyonist İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile birlikte Washington’da düzenlediği toplantıda, Suriye’nin Lübnan’daki Hizbullah Örgütüne Scud füzeleri sağladığı yönündeki iddiaları gündeme getirmişti. Clinton ayrıca ABD ve siyonist İsrail arasındaki ittifakın derinliğine dikkat çekerek Washington’un her zaman İsrail’in yanında olacağının altını çizmişti.

Dışişleri Bakanı Muallim’in bu açıklaması, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un ABD’deki Siyonist Lobi toplantılarında yaptığı açıklamaya yönelik bir cevap niteliği taşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.