HaberlerOrtadoğuSuriye

Suriye’den Arap Barış Girişimi’ne tepki

Suriye’nin Kahire Büyükelçisi Yusuf El-Ahmed, Arap Barış Girişimi Komitesi toplantısının ardından Filistinliler ile Siyonist işgal devleti arasındaki müzakerelerle ilgili yayınlanan bildiriyi eleştirdi.

Büyükelçi Yusuf El-Ahmed, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bizim ve bazı Arap ülkelerinin tavrı, bu bildiride belirtilenden farklı. Bu bildiri, Libya’nın Sirte kentinde yapılan ve üzerinden henüz bir ay dahi geçmeyen Arap Birliği Zirvesi’nin sonuç bildirgesiyle de çelişiyor. Orada, Yahudi yerleşim birimi inşası tamamen durdurulmadan ve Amerika’nın yazılı güvencesi olmadan müzakerelerin başlatılmayacağı vurgulanmıştı.”

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü (2 Mayıs Pazar) sayısında Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a ve Ramallah Yönetimi’ne yönelik eleştirilerine yer verilen Büyükelçi El-Ahmed, “Filistin Başkanı’na verilen güvenceler yazılı değil sözlü güvencelerdir. Biz Amerikalıların ve İsraillilerin bu tür tavırlarını daha önce çok denedik” dedi.

Arap Barış Girişimi Komitesi, Kahire’deki toplantısında Mart ayında yayınladığı ve 24 ay sürecek dolaylı müzakerelere destek verdiği bildiriye bağlı olduğunu ilan ederek, müzakerelere aracılık yapacak Amerika’dan sorunun çözümü yönünde ciddi işaretler aldığını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Haziran 2021 (36) içerik yüklenmiştir.